21.08.2006 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlínský kraj: zemědělci upozorňují na ztráty kvůli nepřízni počasí

Nepřízeň počasí se podepíše na výnosech i ceně sklizeného zrna i ve Zlínském kraji. Výnos je podle zemědělců ve srovnání s předchozím rokem nižší. Uvádějí, že kvůli počasí a v důsledku toho snížené kvalitě potravinářské pšenice i sladovnického ječmene půjdou ztráty do milionů korun.

Ve Zlínském kraji sklizeň vrcholí. Déšť však znehodnotil nesklizenou úrodu, některé obilí klíčí v klasech, na mnoha místech je zčernalé, zaplísněné a zčásti také polehlé. Ve srovnání s loňských rokem je například na Zlínsku výnos obilovin zatím nižší o třináct procent. Podle ředitele zlínské zemědělské agentury Františka Fojtíka zemědělci překvalifikovali potravinářskou pšenici a sladovnický ječmen, které vlivem počasí nedosahují požadovaných parametrů, na krmné obilí. Často ale bude i krmná hodnota velmi špatná. Znehodnocené jsou i plochy pěstované na osivo. Škody na porostech nejsou konečné, finanční ztráty půjde počítat v milionech korun. Fojtík dodal, že na tom vydělají ti, kteří mají už sklizeno a mohou tedy své kvalitní obilí prodat za vyšší cenu než obvyklou.
Na Zlínsku se nyní žně přesunují zejména do výše položených míst regionu. Zbývá sklidit 15 procent ploch osetých obilovinami. Minulý týden sklidili zemědělci obiloviny z 3073 hektarů, což je prakticky třetina sklizňové plochy. Sklizen je veškerý ječmen ozimý s průměrným výnosem 3,9 tuny z hektaru, což je o 15 procent méně než loni. Ječmen jarní dosud zemědělci posekali z 81 procent ploch s průměrným výnosem 3,4 tuny na hektar. Téměř všechna je sklizena i pšenice ozimá; její průměrný výnos klesl z loňských 4,9 tuny z hektaru na nynějších 4,3 tuny z hektaru. Pod střechou je žito i tritikale. Téměř u konce je sklizeň řepky. Průměrný výnos z jednoho hektaru činí 2,75 tuny, tedy o 11 procent méně než loni.
Všechny ozimé plodiny sklidili na Vsetínsku. Do středy by měli zemědělci sklidit obiloviny z 95 procent celkových ploch, upřesnil ředitel vsetínské zemědělské agentury Jiří Kubeša. Dodal, že ztráty zatím nejsou vyčíslené.
Na Uherskohradišťsku finišují žňové práce právě v těchto dnech. Výnosy tam také poklesly. finišují. Téměř sklizena je již pšenice ozimá, jejíž výnos činí 4,3 tuny z hektaru. Oproti loňsku je to téměř o jedno procento méně. Největší výnosové ztráty dosud pěstitelé zaznamenali u žita, kterého je sklizeno přibližně 30 procent. Výnos z jednoho hektaru je odhadován na 0,5 tuny, loni byl 2,2 tuny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down