11.12.2001 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zloději stromků bez šance

S blížícími se vánoční svátky se v českých a moravských lesích každoročně množí krádeže stromků. Ochrana před zloději bývá různá. Někde lesníci ve spolupráci s policií zesílili hlídky, někde se lesní správy brání proti nenechavcům tím, že hajní olamují větvičky pravidelně rostlých stromků a jinde zase postřikují porosty látkou, která začne v teple zapáchat. Většina správ ale neuvažuje o zákazu vstupu do lesů.

Více než jednotlivců se však správci lesů obávají zlodějů, kteří přijedou s auty a vykácejí celé skupiny stromků. Zákaz vstupu do městských lesů se před několika lety snažili prosadit správci plzeňských lesů, radnice jej ale nevyhlásila. Hajní však budou i letos podle Miloše Pacolta ze správy veřejného statku města věnovat návštěvníkům lesa větší pozornost. Vjezdu aut na lesní cesty by měly zabránit uzamčené závory. V Pardubickém kraji požádal o svolení k zákazu vstupu do svého lesa jediný vlastník z okresu Chrudim. "Žádost byla v souladu s lesním zákonem vyřízena a v jeho lese platí zákaz vstupu do konce roku 2001," řekla Jana Hroudová z referátu životního prostředí okresního úřadu v Chrudimi. Podobná opatření jako v loňském roce chystá Okresní úřad v Jeseníku, který loni před Vánocemi zakázal vstup lesů. V ostatních okresech Olomouckého kraje podobné kroky nepřipravují. Zákazy vstupů do lesů v předvánočním období nepřipravují ve Zlínském kraji a podobná situace je i na Vsetínsku a Kroměřížsku. "Máme připraven plán, jak lépe ohlídat porosty před zloději. Kontakty jsme navázali s partnery, kteří nám pomáhají vysazovat a ošetřovat dřeviny. Společně s nimi obsadíme komunikace v místech, kde by se mohli zloději objevit," uvedl ředitel lesní správy v Luhačovicích Josef Zezula. Pracovníci přerovského okresního úřadu nejsou přesvědčeni o tom, že případný zákaz vstupu do lesa je podložen zákonem. "Kdyby hrozily pády stromů, je to něco jiného. Vlastníci si stromy musejí ochránit sami," řekl vedoucí referátu Ivo Hubík.
Na Děčínsku pomůže s ochranou stromků před zloději lesníkům sama příroda. V lesích se totiž vyskytla houbovitá nemoc sypavka borová. Stromek napadený touto chorobou může sice slibně vypadat, ale v teple zcela opadá. Naproti tomu v Chomutově začali proti zlodějům jehličnany stříkat. Speciální postřiková látka vydává nezřetelný nepříjemný zápach, který se ale ve vytopené místnosti zmnohonásobí. Jak řekla mluvčí tamějšího městského úřadu Michaela Lehnertová. Postřik je určen k odpuzování zvěře, především zajíců, kteří stromky okusují. Osvědčil se ale i proti zlodějům. "V uplynulých dvou letech se ztratil jen jeden stromek v areálu městské skládky," uvedla. Postříkání jednoho stromu stojí sedm korun, výsadba 1,5 metru vzrostlého jehličnanu však přijde na 8000 korun. Letos radnice na postřik vyčlenila 28 000 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down