26.02.2007 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žlutých jablek je málo

Kvalitních jablek žlutých odrůd se loni v českých sadech urodilo méně než obvykle a jejich cena nyní stoupá. Farmářské ceny těchto jablek se letos zvýšily o deset až 20 procent na 14 až 18 korun za kilogram. V obchodech se jejich cena drží na minimální hranici zhruba 25 korun. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Žlutých jablek, z nichž nejznámější je odrůda Golden Delicious, se urodilo méně v celé Evropě. „Právě odrůdě Golden Delicious loňské počasí nepřálo a výrazně ji postihla strupovitost,“ řekl Ludvík. Jablka žlutých odrůd se podle něj na současné celkové zásobě českých pěstitelů přes 20 tisíc tun podílejí jen asi 15 procenty. Hlavní část zásob tvoří tradičně červená odrůda Idared, a to kolem 60 procent. Farmářské ceny červených odrůd se pohybují od osmi do 14 korun za kilogram a proti loňsku jsou stejné nebo vyšší maximálně o pět procent, sdělil Ludvík.
Celkovou spotřebu českého trhu s jablky ovocnáři do konce prodejní sezóny v červnu odhadují na téměř 50 tisíc tun. Znamená to, že z ciziny by se do České republiky mělo dovézt kolem 25 tisíc tun jablek. „Odbyt českých jablek je zatím plynulý a je předpoklad, že na trhu budou až do května,“ prohlásil Ludvík.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down