09.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změna klimatu mění flóru a faunu ve střední Evropě

Změna klimatu přináší stále vyšší teploty a ovlivňuje tak život rostlin i živočichů. Především stále jižnější charakter počasí ve střední Evropě může způsobit, že se v regionu usídlí nepůvodní druhy živočichů, uvedla agentura APA.

Oteplení může přijít vhod i některým původcům nemocí, varuje Helga Krompová-Kolbová z vídeňské Zemědělské univerzity. Je přesvědčená, že by v nových podmínkách mohl v Evropě přežívat virus cholery. Před jeho rozšířením ale prý nemusejí lidé mít díky dobrým hygienickým podmínkám na kontinentu strach.
V horských oblastech jsou dopady změny klimatu viditelné již dnes. Narůstající teploty způsobují posouvání vegetačních hranic. Rostliny, které jsou typické pro nízko položené oblasti, mohou nyní přežívat i ve vyšších polohách. Vytlačují při tom tradiční vegetaci z jejího životního prostoru. Toto je ale dlouhodobý proces, který trvá řadu let.
Mění se i podmínky života hmyzu. Období z vysokými teplotami jsou stále delší, a některé druhy tak mohou namísto dvou zplodit tři generace. Místa výskytu určitých druhů se geograficky přemisťují. Takto se například kudlanka nábožná, která se dříve vyskytovala hlavně v oblasti jihorakouského Štýrska, stěhuje dále na sever.
Zda se pro oblast střední Evropy neobvyklá zvířata do oblasti dostávají působením člověka nebo kvůli teplejšímu počasí, se podle Krompové-Kolbové dá jen těžko zjistit. Domnívá se, že to je často kombinace obou variant: lidé tato zvířata neúmyslně dovezou do střední Evropy, ta zde ale mohou přežít jen díky změněnému klimatu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down