Změna národních dotací může pomoci rozvoji českému zemědělství

Pro úspěšný rozvoj českého zemědělství je podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska klíčové dobře finančně sedláky motivovat. Problém je podle něj v národních dotacích, které křiví tvorbu cen na evropské úrovni, a přestože kromě hovězího je Česko nesoběstačné, nutí nízké ceny dovezených potravin české výrobce vyvážet, řekl včera na tiskové konferenci po ukončení sněmu na brněnském veletrhu Techagro.

"Staré členské státy mají pořád tak vysoké dotace, že i když dokážeme vyrobit potraviny levněji než v těchto zemích, je problém s jejich umístěním na trhu. A nelze, aby prodejci požadovali cenu, která je nižší než nákladová. Pak nejde nic jiného než potraviny vyvážet," řekl Jandejsek. Podle něj je tak potřeba národní dotace lépe nastavit a přiblížit je dotacím starých členských států.

U vepřového klesla v posledních letech soběstačnost na 38 procent, u mléka je 85 procent a u vajec a drůbeže podle ročního období okolo 60 procent. "Přitom naše zemědělství je velice kvalitní a moderní. Bohužel nám ho však moc nezbylo. Ale lze to poměrně jednoduše změnit a trochu bychom mohli dohnat západní státy v objemu produkce na 100 hektarů. Například Němci v tomto srovnání dělají pětkrát více vepřového a dvaapůlkrát více mléka. Nizozemsko dokonce jedenáctkrát," řekl Jandejsek.

V současné době trápí zemědělce nedostatek zaměstnanců a Jandejsek by rád, aby alespoň dočasně stát povolil příchod cizinců. Už není takovým problémem na evropské úrovni dříve chystaná maximální výše dotací do určité velikosti farmy, což by se Česka velmi dotklo vzhledem k vysokému počtu velkých podniků. Různé kroky však zemědělcům komplikuje neexistence vlády s důvěrou. "Potřebujeme rychle tvořit zákony, ale nevíme, komu to vysvětlovat a s kým jednat," uvedl Jandejsek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Jestliže dnes např. němečtí chovatelé produkují na 100 ha pětkrát více vepřového masa s aktuálním srovnáním ČR , jak vyplývá v článku Oldřicha Přibíka z citované informace prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska, a jeho tuzemská soběstačnost se nám překvapivě k očekávání po vstupu do konfigurace zemí EU zhroutila za roky "útlumu " živočišné výroby na zmíněných 38 % , pak lze hovořit v daném odvětví o vysloveném debaklu. K jeho postupnému odstranění účinná řešení samozřejmě existují, jak mj. naznačuje i vyjádření inženýra Jandejska na tiskové konferenci po ukončení sněmu komory na veletrhu Techagro. Lze jistě také očekávat objektivní narovnání tržních podmínek v mezinárodním agrobyznysu, důmyslnější a funkční nastavení národních dotací, ale i vlivnějších kontrol dozorových orgánů státu, ve prospěch odstranění dovozů vepřového masa za nekalé, podbízivé dumpingové ceny. Větší kompetence k podpoře českých chovatelů by takříkajíc slušely v daném smyslu rovněž naší "antimonopolní instituci" , jenž u nás "působí" pod oficiálním názvem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nebo již pracuje s širokým záběrem, precizně, obdobně jako svým charakterem totožné státní instituce v Německu, Švýcarsku, Francii, Rakousku a v dalších hospodářsky vyspělejších zemích? Přejme si , aby tomu tak mohlo být i u nás. Důvodů není v našem zemědělském , potravinářském a komerčním sektoru málo...

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down