Zmenšování honiteb by podle spolků znemožnilo myslivecké hospodaření

Zmenšování honiteb by podle Českomoravské myslivecké jednoty znemožnilo hospodaření se zvěří. Odmítá také zavedení práva lovu pro vlastníky lesních a zemědělských pozemků. Myslivecká jednota, která sdružuje 52 000 členů, to uvedla v tiskové zprávě. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) tento týden uvedlo, že zákon by měl umožnit vlastníkům pozemků myslivecky hospodařit, chtějí také snížit minimální výměru honiteb, která je aktuálně 500 hektarů. Podpořila to Asociace soukromého zemědělství (ASZ) sdružující drobné farmáře. Novelu mysliveckého zákona by podle plánu legislativních prací měla vláda projednat letos.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý řekl, že na podobě zákona se již začalo pracovat. Podle představ SVOL a ASZ by se definice myslivosti měla upravit tak, aby byla nedílnou součástí zemědělské a lesnické činnosti a měla by být provozována zejména vlastníky či pachtýři nebo prostřednictvím právnických či fyzických osob a dále spolky a jinými subjekty.
Zdůvodňují to mimo jiné potřebou snižovat stavy zvěře, která způsobuje velké škody majitelům lesů i zemědělcům. Legislativa by proto podle nich měla otevřít možnost tvorby honiteb a práva lovu vlastníka či pachtýře na obhospodařovaných pozemcích. Místopředseda SVOL Richard Podstatzký ke snižování minimální výměry honitby tento týden uvedl, že lze hospodařit se zvěří v honitbě o výměře od 200 hektarů a preventivně narovnat stavy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down