30.01.2007 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny klimatu přinášejí pro hospodářské chovy nové problémy

V souvislosti se změnami klimatu vznikají pro chovaná hospodářská zvířata v EU některá rizika. Je zřejmě nutné počítat s bluetongue, katarální horečnou ovcí a skotu, možná i s klasickým morem prasat a problémy zřejmě způsobí v příštích letech i ptačí chřipka. Agroweb o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Při pohledu na celkovou nákazovou situaci v EU a nákazovou situaci v naší republice bychom mohli být zdánlivě spokojeni, nicméně s určitými riziky Státní veterinární správa ČR také počítá. To, že se nám bluetongue zatím vyhýbá, neznamená, že v budoucnu nemůže dorazit. Klasický mor prasat se stále vyskytuje u našich západních i východních sousedů. Zatím se nám daří, aby se k nám toto nepříjemné onemocnění prasat nedostalo, zejména do chovů hospodářských zvířat, domácích prasat.
S ptačí chřipkou již máme z loňska zkušenosti a právě díky důsledným krokům orgánů státního veterinárního dozoru se podařilo společně s chovateli (i za přispění laické veřejnosti) zabránit jejímu zavlečení do chovů drůbeže.
Státní veterinární správa ČR, podle svého ústředního ředitele Milana Maleny, bere vážně všechna varování před riziky, se kterými je v současné době otevřeného intrakomunitárního trhu a v souvislosti s měnícím se klimatem nutné počítat. Bude to znamenat i nadále velkou náročnost pro orgány státního veterinárního dozoru. Půjde i nadále zejména o důslednou kontrolu surovin a potravin živočišného původu obchodovaných v rámci intrakomunitárního trhu, a to v místech určení. Dále pak půjde o monitoring nebezpečných nákaz a o uskutečňování programů proti salmonelám v chovech drůbeže, popřípadě prasat a o provádění ozdravovacích programů, například proti infekční bovinní rhinotracheitidě (neboli IBR) aj

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down