Změny počasí prý mohou působit škody na polích

Kvůli změnám počasí, oteplování a opětovném ochlazení, mohou dle zemědělců vzniknout škody na polích. Při oteplení hodně ubylo sněhu a při střídaní teplot nad nulou přes den a pod nulou v noci je řada polí pokryta ledovou krustou. Rostliny pak nemají přístup vzduchu a mohou vymrznout, řekl to prezident Agrární komory Jan Veleba.

„Myslím, že to může zakládat problém,“ uvedl s tím, že v některých oblastech republiky zřejmě nebudou letos předpoklady pro takové výnosy jako loni. Loni se v Česku sklidilo 7,66 milionu tun obilí a 769.000 tun řepky, což byl v obou případech meziroční pokles. „Kde vzniká led a dlouho leží sníh, mohou vzniknout škody,“ doplnil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Problém může být také s tím, že v některých místech již pole nezakrývá sníh a porosty by naopak mohly poškodit holomrazy.
Plochy zaorané kvůli poškození zasetých plodin možná letos budou o něco větší než obvykle, uvedl s tím, že ale záleží především na dalším vývoji počasí. Průběh zimy je důležitý pro sklizeň dalšího roku. Značné škody způsobilo nepříznivé zimní počasí na polích například na přelomu let 2002/2003. Zemědělci pak na jaře zaorali více než pětinu ozimých obilovin z původní plochy přibližně 902 tisíc hektarů a také zhruba třetinu z 333 tisíc hektarů ozimé řepky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *