Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků

Značkou Regionální potravina Plzeňského kraje 2021 se může pyšnit dalších devět výrobků. Používat ji tak smí 36 produktů, nově třeba švestky s karamelem a lesní špek. Značka má být pro spotřebitele zárukou, že je v produktech nejméně 70 procent místních surovin. Soutěž se uskutečnila podvanácté, porota letos posuzovala rekordních 130 výrobků od 37 farmářů a potravinářských firem v kraji. Uvedla to mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Lenka Rezková.

Předání ocenění bude 26. září na Slavnostech jablek v Nebílovech. Vítězové si mohou začít lepit značky na výrobky až od srpna, musí ještě počkat na podpis certifikátu od hejtmanky a ministra zemědělství. Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství, cílem je podpora a propagace malých a středních potravinářů a farmářů do 250 zaměstnanců i regionů původu potravin.
"Loni komise hodnotila 104 výrobků. Aktuálně se značkou může chlubit 36 výrobků z kraje," řekla krajská koordinátorka Regionální potraviny Helena Hnojská z klatovské o. p. s. Úhlava. Podle ní jde o značku, kterou začínají vnímat i zákazníci. "Letošní ročník byl rekordní a výrobky opravdu vynikající, takže porota udělila dalších sedm dodatečných ocenění, což není oficiální značka," řekla Hnojská. Dodatečné ocenění dostala třeba hovězí sušená šunka, zelná šťáva či Nebílovský mošt.
V produktech oceněných značkou má být nejméně 70 procent místních surovin. Hlavní surovina musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky mohou značku užívat na obalu po čtyři roky, pak mohou soutěžit znovu. Letos třeba uspěly na další čtyři roky Kouzelné hrušky se skořicí. Za minulé čtyři roky nebyla značka nikomu odebrána.
Razantní nárůst přihlášek do soutěže si Hnojská vysvětluje 12letou spoluprací Úhlavy s potravináři a farmáři, které se snaží prezentovat. Úhlava se věnuje jejich vzdělávání a rozvoji regionu. Jejím partnerem je Plzeňský kraj, který produkty také propaguje. Podobně veterinární správa a potravinářská inspekce motivují kvalitní výrobce, aby se přihlašovali. Vítězové mají rok od roku větší podporu od SZIF.
V celé republice je aktuálně oceněno 407 produktů od 312 výrobců, řekla Rezková ze SZIF, který značku administruje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down