Značku Svatomartinské víno získalo 375 vzorků

Možnost užívat známku Svatomartinské víno letos získalo 375 vzorků ze 416, jež vinaři tento rok přihlásili. Konečný výběr vzešel z druhého závěrečného kola hodnocení ve Valticích na Břeclavsku. Je to o šest vzorků víc než loni a podle aktuálních odhadů Vinařského fondu dodají vinaři letos na trh 2,3 milionu lahví. Uvedl to ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Jde o stejné množství jako v minulém roce.

Z celkového počtu je 161 bílých vín. Největší zastoupení má s 98 vzorky odrůda Müller Thurgau, se 43 vzorky bude zastoupený Muškát moravský. Růžových vín a klaretů bude 114, polovinu tvoří odrůda Svatovavřinecké. Rovná stovka bude vín červených. Z nich bude 66 vzorků Modrého Portugalu a zbytek je Svatovavřinecké, řekl Machovec.

Jaká bude chuť svatomartinských vín, řekl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude podle něj převážně jemně muškátová s tóny tropického ovoce a broskve. Veltlínské červené rané přináší lehce mandlovohrozinkové aroma s ovocnými tóny zahradního ovoce a medu. V Muškátu moravském hledejme většinou vůni květu pomerančovníku, v chuti doplněnou o tóny kompotovaných mandarinek, čerstvého červeného grapefruitu a pomela.

Odhad celkového počtu lahví vychází z množství objednaných záklopek, množství může ještě růst. Vinaři si mohou celkem objednat 2,9 milionu záklopek.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Letos již podesáté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Svatomartinské slavnosti tradičně startují otevřením první láhve 11. listopadu v 11 hodin na náměstí Svobody v Brně. Restaurace v celé republice budou nabízet jak svatomartinská vína, tak také jídla.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *