Česká pošta vydala známku ke stému výročí Národního zemědělského muzea

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Českou poštou představily minulý týden novou příležitostnou poštovní známku, která připomíná sté výročí založení Národního zemědělského muzea. Jejími autory jsou výtvarník Josef Dudek a rytec Bohumil Šneider. Známka byla vydána nákladem milion kusů a vzhledem k tomu, že jde o mimořádnou edici, není možný dotisk.

„Národní zemědělské muzeum slaví sto let od svého založení. Je to však poprvé v historii, kdy funkcionalistická budova v Praze na Letné plnohodnotně plní svůj účel a představuje řadu expozic a výstav věnujících se jednotlivým oborům zemědělství,“ řekl generální ředitel Národního zemědělského muzea (NZM) Milan Jan Půček při slavnostním představení známky na střeše NZM. Připomněl, že kromě založení NZM se před sto lety odehrál také nástup nových technologií na pole a do zemědělské výroby. „Jeden z dobových strojů – krásná a unikátní parní oračka Přemysl – je na známce také,“ doplnil.  Motivem nové poštovní známky je právě výstavní budova NZM, před kterou autor umístil „lokomobilu“ – parní oračku Přemysl. Takzvaná obálka prvního dne vydání (FDC) pracuje s motivem jedné z expozic, což jsou potraviny. Do razítka autor zapracoval obilný klas. Známka byla vytvořena technikou rotačního ocelotisku, kombinovaného hlubotiskem. Její nominální hodnota činí 27 korun. „Velmi si považuji, že Česká pošta mohla představit novou poštovní známku právě v prostorách Národního zemědělského muzea, které si letos připomíná své stoleté výročí,“ uvedla ředitelka pobočkové sítě Praha České pošty Hana Tmejová a poznamenala, že nejde o první podobnou známku. Například v roce 2005 začala Česká pošta prodávat známku s motivem traktoru Lanz Bulldog HL-12, vyrobeným v roce 1921, která připomínala pobočku Národního zemědělského muzea – muzea zemědělské techniky v Čáslavi, doplnila. Podle ní si zájemci mohou novou příležitostnou známku zakoupit na všech filatelistických přepážkách, na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.
Výtvarník Josef Dudek, který se podílel na tvorbě známky, zavzpomínal, že první roky svého života prožil na statku dědečka. „Byla to pro mě velice srdeční záležitost,“ prohlásil s tím, že měl radost z toho, že práce na známce probíhala souběžně s rekonstrukcí budovy NZM, která měla v minulých dobách velkou smůlu. „Všichni znali technické muzeum, ale kde je NZM, věděl jen málokdo,“ konstatoval. Podle něj rekonstrukce NZM je skvostná. „Nejkrásnější a největší část expozice je krajina, kterou zemědělství vytváří, dotváří, udržuje a kultivuje,“ podotkl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down