Žně díky počasí jedou naplno ve všech krajích a jsou rychlejší než loni

Ve všech krajích ČR se minulý týden díky příznivému počasí naplno rozjely žně a proti stejnému loňskému období jsou rychlejší. Zemědělci dosud sklidili téměř dvě pětiny základních obilovin a téměř polovinu ploch řepky, loni touto dobou bylo obilí i řepka sklizeny ze zhruba 12 procent ploch. Informovalo o tom dnes Ministerstvo zemědělství ve svém žňovém zpravodajství.

K dnešku zemědělci svezli z polí 2,8 milionu tun obilovin, což je o 1,9 milionu více než před rokem. "Postup sklizně i v letošním roce vykazuje značné lokální rozdíly. Nejpomaleji probíhají žně tradičně v Karlovarském kraji, kraji Vysočina a v Libereckém kraji," uvedlo ministerstvo, podle kterého bylo v uvedených krajích sklizeno od 6,8 do 12,5 procenta ploch obilovin. Naopak nejrychlejší jsou žně ve Zlínském a Jihomoravském kraji, kde je sklizeno zhruba 73 procent ploch základních obilovin.

Celorepublikově bylo obilí k dnešku svezeno z 37,1 procenta oseté plochy. Nejdále je sklizeň ozimého ječmene, která je podle ministerstva v poslední čtvrtině. Současný průměrný výnos základních obilovin podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) činí k dnešku 5,83 tuny na hektar, což je proti stejnému loňskému období o 0,26 tuny na hektar méně.

Řepky bylo ČR k dnešku sklizeno 49,9 procenta ploch, z toho nejvíce, 90 procent, ve Zlínském a Jihomoravském kraji. "Produkce řepky zatím dosahuje 559.700 tun s průměrným hektarovým výnosem 3,26 tuny na hektar. Dosavadní hodnoty průměrného výnosu zatím nasvědčují o meziročním nárůstu výnosu o 0,41 t/ha," doplnilo ministerstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down