30.07.2019 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně jsou proti loňsku pomalejší

Letošní sklizeň je zhruba v polovině, zbývá sklidit 55 procent ploch základních obilnin. Meziročně jsou žňové práce pomalejší, loni touto dobou bylo z polí pryč již 68 procent obilnin. Výnos ale podle odhadů letos bude vyšší o 0,26 tuny na hektar u základních obilovin, měl by tak činit 5,56 tuny na hektar. U řepky je sklízení také pomalejší, podle odhadů ale bude mít snížený výnos o 0,43 t/ha, z hektaru se tak sklízí 3,01 tuny. Informovalo o tom Ministerstvo zemědělství.

"Příznivý vývoj počasí umožnil intenzivnější pokračování žňových prací. Oproti minulému roku 2018 je však i ve čtvrtém sklizňovém týdnu stále znatelný výrazně pomalejší průběh sklizňových prací jak u základních obilnin, tak také u řepky," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Nejpomalejší žně jsou v Karlovarském kraji a na Vysočině, kde je sklizeno necelých 23 procent ploch obilnin. V Moravskoslezském kraji zabírají posečené plochy čtvrtinu celkové rozlohy. "Naopak tradičně nejrychleji žně probíhají v Jihomoravském kraji, kde je sklizeno 72,55 procenta ploch základních obilnin, těsně následuje Ústecký kraj se 71,70 procenta a dále s velkým odstupem Olomoucký kraj s 57,19 procenta sklizených ploch," dodal úřad. Prakticky sklizený je ozimý ječmen s průměrným výnosem 5,89 tuny na hektar, naopak z obilnin je nejméně sklizeno ovsa - jde o dvacetinu ploch s výnosem 3,25 tuny na hektar. S poklesem u řepky a nárůstem u obilnin počítá podle prvního odhadu i Český statistický úřad. Letos podle jeho prvních odhadů úroda základních obilovin stoupne o 8,5 procenta na 7,02 milionu tun. Důvodem je hlavně očekávané zvýšení průměrného hektarového výnosu o téměř sedm procent na 5,52 tuny. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 12,2 procenta na 1,239 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down