27.07.2001 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně komplikuje počasí

Přestože některé předpovědi hovořily před zahájením žní o nadprodukci obilovin, poslední dny ukazují, že sklizeň očekávání nesplní. Počasí zemědělcům nepřeje a silné deště, zejména na Moravě, pravděpodobně zhorší kvalitu sklízeného zrna a zvýší náklady pěstitelů .

Podle ředitele Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislava Sečkáře zkomplikoval žňové práce zemědělcům na jižní Moravě minulý týden déšť. Na Břeclavsku bylo počátkem minulého týdne sklizeno tisíc hektarů ozimého ječmene s výnosem 4,6 tuny na hektar a asi 90 procent řepky s výnosy zatím kolem 2,9 t/ha. Sečkář se obává, že kvůli opakovanému promoknutí a vyschnutí obilí se sníží jeho kvalita a nedosáhne tak úrovně potravinářské pšenice, ale jen krmné, jejíž cena je výrazně nižší. Žně se pozastavily minulý týden i na Znojemsku a příliš nepokračovaly ani na Blanensku, kde je sklizena asi polovina ozimého ječmene.
Dlouhotrvající deště pozastavily počátkem minulého týdne žně také ve Zlínském kraji. Půda je rozmoklá, bahnitá, takže stroje nemohly vjet do polí. Značná vlhkost zhorší kvalitu obilí. "Utrpí zejména kvalita potravinářské pšenice, neboť déšť vymývá obilky. Spádové číslo a lepek pšenice nebude na úrovni, potřebné k dosažení parametrů potravinářské," řekl ředitel Okresní agrární komory v Kroměříži Jaroslav Kolařík. Stejné obavy mají zemědělci Uherskohradišťska: "Máme strach, že obilí začne černat a objeví se plísně na obilkách. Přívalové deště a někde krupobití způsobily miliónové škody na polních kulturách. Obiloviny jsou polehlé, a to nejvíc na Valašskokloboucku. Silně poškozeny jsou trávy na semeno a řepka," uvedl ředitel Zemědělské agentury Zlín František Fojtík.
Prudké lijáky a silný vítr napáchaly na Opavsku největší škody na potravinářské pšenici, sladovnickém ječmeni a řepce olejné a odrazí se v jejich nižší produkci a kvalitě. Ředitel Zemědělského podniku Otice Oldřich Planka řekl, že s obtížnou sklizní bude mít společnost značné výdaje. Obilí ubité větrem a deštěm bude možné sklidit jen alternativním způsobem, například sečením po jedné straně. "Prodlouží se tím doba sklizně, ale hlavně se výrazně zvýší spotřeba pohonných hmot," vysvětlil. Další náklady si vyžádá sušení a zemědělcům porostou výdaje i na skladování. Obilí je podle Planky polehnuté na 60 až 80 procentech z celkové výměry ploch. Podobně na Hané deště poškodily porosty obilí i řepky Hanáčtí pěstitelé se proto smiřují s tím, že letošní výnosy těchto plodin budou podstatně nižší, než původně očekávali.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down