17.07.2015 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně letos začaly s předstihem

Letošní žně začaly s mírným předstihem, protože vysoké teploty a nedostatek vláhy ovlivnily dozrávání obilnin. Přesto bylo počátkem tohoto týdne sklizeno jen 2,68 procenta ploch obilnin, zatímco loni touto dobou byl sklizen skoro dvojnásobek této plochy. Uvedlo to ministerstvo zemědělství s tím, že v předchozím týdnu se sklízel hlavně ozimý ječmen, který zmizel skoro ze čtvrtiny osetých polí.

Průměrný výnos obilovin podle Státního zemědělského intervenčního fondu zatím činí 5,57 t/ha loni byl podle Českého statistického úřadu 6,09 t/ha. Podle informací ministerstva je letos zrno kvůli suchu drobnější. Nejrychleji jdou práce v Jihomoravském kraji, kde se začala sklízet i řepka. Na Karlovarsku naopak sklizeň obinin a řepky ještě nezačala.
Jihomoravští zemědělci stihli k minulému pondělí sklidit téměř 40 procent ozimého ječmene a také sedm procent ploch ozimé pšenice. Ta se jako obvykle pěstuje v kraji zhruba na dvou třetinách všech ploch osetých obilninami, tedy na 110 tisících hektarů. Sklízí se již také řepka. U ozimého ječmene je průměrný výnos zatím 5,19 tuny z hektaru, což je oproti loňsku o 11 procent méně. Zhruba stejný je pokles u ozimé pšenice, kde letošní výnos činí zhruba pět tun. Průměrný výnos řepky je jen 2,75 tuny, což je méně než loni dokonce o třetinu. Výnos je nižší také než v roce 2013. Pokles zapříčinilo hlavně sucho v jižních okresech kraje, kde jsou se sklizní nejdále.

Zemědělci v Olomouckém kraji sklidili prvních několik stovek hektarů obilí. Kombajny letos na Hané do polí s ozimým ječmenem vyjely ve zhruba stejnou dobu jako loni, sklizeň ostatních druhů obilovin farmáři postupně zahájí v následujících dnech a týdnech. Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče však zde bude úroda letos zřejmě o něco nižší než loni.

I ve středních Čechách začali pěstitelé sklizní ozimého ječmene, a to zhruba o týden později než loni. Zatím jsou sklizena asi tři procenta ploch osetých obilninami. Kvůli jarnímu suchu budou i tady výnosy pravděpodobně o něco nižší než v loňském roce, řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík.

V Plzeňském kraji, kde začaly žně ve druhém červencovém týdnu, je zatím v silech 14,4 procenta ozimého ječmene s vyšším výnosem než loni. Letos činí výnos 6,1 tuny z hektaru, loni to bylo 5,5 tuny. Sklizeň ozimé pšenice, jarního ječmene ani řepky tady zatím nezačala.
Na jihu Čech je podle ministerstva zemědělství sklizeno 5664 hektarů obilnin, což je 4,12 procenta z celkové oseté plochy. I tady zatím vjely kombajny jen do lánů s ozimým ječmenem, ale jejich práci minulý týden přerušil déšť.

"Obilí kvůli panujícímu suchu tak nedozrává, v mnoha lokalitách kvůli nedostatku vláhy spíš usychá. Zrno je menší a kvalita určitě nebude taková jako v jiných letech," řekl Karel Coufal z třebíčské agrární komory. Jako první zahájili letošní žně v Kraji Vysočina zemědělci na Třebíčsku. V příštích dnech podle Coufala bude pokračovat sklizeň ozimého ječmene, během víkendu by v některých lokalitách mohla začít i sklizeň řepky.

Na sucho si stěžují pěstitelé  také v Ústeckém kraji, nicméně u sklizeného ozimého ječmene si výnosy zatím chválí. Podle předsedy krajské agrární komory Jaroslava Brožka se v regionu očekává i dobrá úroda pšenice a řepky.

"Žně teprve začínají. Výnos ječmene ale zatím není vůbec špatný," uvedl předseda agrární komory Zlínského kraje Martin Moulis. Obává se však, jak se projeví nepříznivé počasí, zejména sucho. "Čím pozdější odrůdy, tím bude vliv sucha zřejmě vyšší," poznamenal Moulis.
Horší úrodu než loni očekávají i v Libereckém kraji, kde sklizeň obilnin a řepky teprve začala. „Žádné rekordy letos zemědělci nečekají, důvodem je hlavně nedostatek vláhy. V zimě bylo málo sněhu, a ani na jaře nebyla situace o mnoho lepší,“ řekl k tomu Jiří Teplý z agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Deště z posledních dní už podle něj výnosy ozimých plodin nezachrání, zlepšit by ale mohly výnosy jarních odrůd.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down