09.08.2004 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně na jižní Moravě se přehouply do druhé poloviny

Hektarové výnosy na úrovni průměru minulých let hlásí zemědělci z jižní Moravy, kde žně vstoupily do druhé poloviny. Pšenice z jednoho hektaru dosud dala 5,8 tuny, ječmen sypal 5,1 tuny.

Žně se ale postupně posunují do vyšších poloh, kde jsou tradičně výnosy nižší a průměr zřejmě stáhnou, uvedl předseda představenstva Regionální agrární komory Božik Severin. "Nejsme nijak rekordní, v Německu sklidí průměrně 7,6 tuny pšenice z hektaru a výkupní ceny jsou nepoměrně vyšší," prohlásil Severin. V přepočtu uvádí agrární komora cenu pšenice v cizině asi o 1000 korun vyšší.
Prezident Agrární komory Václav Hlaváček zemědělcům doporučil s prodejem spíše počkat a v případě, že budou obchodovat, využívat zálohových cen. Podle jeho názoru je v obchodní vertikále nejslabším článkem právě farmář, na jehož nezkušenosti a neznalosti obchodníci profitují.
Zemědělce nyní trápí velké sucho, které jim brání podmítat a připravit tak dokonale půdu pro podzimní setí. Jen na jihu Moravy spadlo za červenec pouze 23 milimetrů srážek a v srpnu žádné. "Na podzim budou potíže; chybí plochy pro osev ozimé řepky a ozimého ječmene," obává se Severin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down