25.07.2002 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně někde brzdí počasí

Počátkem týdne bylo sklizeno v České republice téměř 14 procent z celkové výměry 1,524 milionu hektarů obilovin. Zatím činí průměrný výnos obilovin 4,12 tuny z hektaru proti loňským 3,83 tuny z hektaru.

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase lze předpokládat dobrou kvalitu obilovin, ale sklizeň nebude tak vysoká, jako v loňském roce. Nejdále zemědělci postoupili při žních ozimého ječmene, kde sklidili již přes 86 procent ze zhruba 143 tisíc hektarů. Jeho produkce zatím činí asi 462 tisíc tun při meziročním poklesu hektarového výnosu na 3,75 ze 4,45 tuny. U ostatních obilovin dosud podíl sklizených ploch nepřesahuje 15 procent.
Zatímco na jižní Moravě by měla být sklizeň obilovin v současné době končit, ve Zlínském kraji žně nepostupují tak rychle, jak by zemědělci potřebovali, protože je zkomplikovaly bouřkové přeháňky. Jak řekl ředitel Agrární komory v Kroměříži Jaroslav Kolařík, počasí zhoršuje kvalitu zrna u ozimé pšenice a pěstitelé jsou zklamáni také výnosy řepky. V pěti okresech kraje Vysočina minulý týden končila sklizeň ozimého ječmene. Výnosy jsou ale rozdílné, od hluboce podprůměrných dvou tun na hektar až do 4,7 tuny na hektar. Ovlivnily je holomrazy i virová zakrslost, někde porosty navíc zničily i kroupy. Část jich proto zemědělci museli zaorat. Vyšší výnosy kolem 5,4 tuny na hektar zaznamenali v a.s. Zemko Kožlí na Havlíčkobrodsku, v Košeticích na Pelhřimovsku pět tun a v ZD Hrotovice na Třebíčsku 4,5 tuny. Naplno se na Vysočině rozjela sklizeň řepky. V ZVOZD Horácko Opatov na Třebíčsku, které patří k jejím největším pěstitelům, se výnosy odhadem pohybují od 1,3 do tří tun z hektaru. Také ve středočeských okresech se tempo žní značně liší. Nejdále je sklizeň ozimého ječmene, všechen ho ale měli počátkem minulého týdne pod střechou z 12 středočeských okresů pouze zemědělci na Mladoboleslavsku a Mělnicku. Průměrný hektarový výnos zřejmě nedosáhne loňských 4,5 tuny. Na Kolínsku se dosud podařilo sklidit 98 procent ozimého ječmene, průměrný výnos činil 3,89 tun. Z ozimé pšenice je sklizeno kolem dvou procent a řepky asi 23,5 procenta, přičemž její výnos se pohybuje kolem 2,5 tuny, uvedl ředitel kolínské zemědělské agentury Michael Novotný.
Podle Jiřího Teplého z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou se také na většině území Libereckého kraje chýlí ke konci sklizeň ozimého ječmene. Výnosy se odhadují pohybují na něco kolem tří tun z hektaru, loni však byly až o polovinu vyšší. Ještě horší je podle Teplého situace u řepky, kde jsou průměrné výnosy do 2,5 tuny z hektaru, přitom loni zde byly zhruba o pětinu vyšší. I v Pardubickém kraji mají zemědělci letos nižší výnosy než loni především v důsledku suchého jarního počasí a deštivého podzimu. V okrese Hradec Králové skončily letos výnosy ozimého ječmene hluboko pod průměrem loňského roku. Výnos se podle dosavadních odhadů pohybuje kolem 4,5 tuny z hektaru, zatímco loni činil šest tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down