16.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně postoupily do závěrečné fáze

Žně v ČR postoupily do závěrečné fáze, sklizeno je přes 94 procent ploch obilnin. Stejně jako v minulých týdnech postupuje sklizeň rychleji než loni, kdy bylo touto dobou sklizeno přes 51 procent obilnin. Řepky je již sklizeno 99 procent osetých ploch, minulý rok to bylo 89 procent. Nejvíce se opožďuje sklizeň ovsa, kterého je sklizeno přes 68 procent ploch, loni to bylo v této době asi osm procent ploch. Vyplývá to ze včerejšího žňového zpravodajství Ministerstva zemědělství (MZe).

Podle ministerstva bylo pro sklizeň v minulém týdnu převážně příznivé počasí - na většině území ČR bylo jasno až polojasno, srážky se objevily až koncem týdne. Obilovin už z polí zemědělci sklidili 7,42 milionu tun. Posekáno je obilí na výměře 1 226 918 hektarů z 1 298 775 hektarů osetých ploch. Řepky je sklizeno 1,14 milionu tun. Úřad uvedl, že jsou stále patrné rozdíly mezi jednotlivými kraji, ve většině z nich je sklizeň obilovin v závěrečné pětině. "Ve sklizni stále mírně zaostává Karlovarský kraj, kde je zatím sklizeno 72 procent obilovin a 87 procent řepky. Morava má sklizeno 348 000 hektarů, tedy 97 procent sklizňových ploch obilovin, Čechy mají posekáno 879 000 hektarů, což je 93 procent sklizňových ploch," uvedlo MZe. Těsně před závěrem je sklizeň ječmene ozimého, kterého zbývá sklidit zhruba 0,4 procenta osetých ploch. Téměř u konce je také sklizeň ozimé pšenice, které je již sklizeno přes 95 procent osetých ploch. Stejné procento ploch je sklizeno také u jarního ječmene. Průměrný výnos obilovin byl v minulém týdnu 6,05 tuny na hektar, oproti minulému roku je o 0,33 tuny na hektar nižší, oproti roku 2020 je nižší o 0,04 tuny na hektar. Ministerstvo zemědělství upozornilo, že letošní výnos je ale vyšší, než byly výnosy ve stejné době v roce 2019, 2018 i 2017, kdy byly nižší než šest tun na hektar. Průměrný výnos řepky byl v minulém týdnu 3,37 tuny na hektar. Stejně jako v minulých týdnech se uskutečnila analýza kvality vzorků obilovin v laboratoři Agrofest fyto. Pšenice analyzovaná ze sklizně do konce července je hodnocena jako velmi dobrá. U analýzy vzorků sladovnického ječmene ze sklizně mezi 27. červnem a 26. červencem pak kvalita byla hodnocena jako dobrá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down