19.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně postupují letos rychleji než v minulém roce

Žně v ČR postupují rychleji než loni, zemědělci zatím sklidili asi 14 procent ploch obilnin. Loni touto dobou byla sklizena tři procenta. Po dvou týdnech je letos sklizeno přes 184 000 hektarů obilovin, loni k 19. červenci to bylo asi 38 000 hektarů. Vyplývá to ze žňového zpravodajství, které zveřejnilo Ministerstvo zemědělství. Nejvíce obilovin je podle něj sklizeno v Jihomoravském kraji.

V minulém týdnu pokračovala hlavně sklizeň ječmene ozimého, kterého už zemědělci sklidili 74 procent osetých ploch. Řepky se dosud sklidilo přes 42 000 hektarů, což je zhruba 12 procent osetých ploch. Minulý rok měli zemědělci touto dobou sklizeno zhruba jedno procento řepky. Podle ministerstva začátek letošní sklizně v některých regionech komplikovaly bouřky a postup sklizní, stejně jako loni, postupuje v jednotlivých regionech různou rychlostí. Pšenice ozimé se zatím sklidilo přes deset procent, u ostatních obilovin jsou žně stále ještě na začátku. Například pšenice jarní zatím kombajny posekaly pouze čtyři procenta, ječmene jarního jen 2,5 procenta. Žita není sklizeno ani půl procenta plochy, sklizeň ovsa podle údajů ministerstva ještě nezačala. Nejvíce žně pokročily v Jihomoravském kraji, kde je sklizeno již téměř 37 procent obilovin. Zemědělci tu sklidili již 84 procent ječmene ozimého, 41 procent pšenice ozimé a téměř polovinu oseté plochy řepky. Žně pokročily také v Ústeckém kraji, kde se sklidilo 33 procent obilovin, ve Zlínském kraji jich zemědělci sklidili zhruba pětinu. Naopak v Olomouckém a Karlovarském kraji jsou k dnešnímu dni sklizena méně než dvě procenta obilovin a sklizeň řepky v těchto regionech ještě nezačala. Podle šetření Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) je aktuální výnos obilovin 5,91 tuny na hektar. "V porovnání se sklizňovým rokem 2021 je aktuálně zjištěný výnos základních obilovin nepatrně vyšší, než výnos zjištěný ve stejném období minulého roku," uvedlo ministerstvo. Odhady se budou s postupující sklizní zpřesňovat. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 10. červnu letos zemědělci sklidí 7,161 milionu tun a průměrný výnos bude 5,51 tuny na hektar. Meziročně se odhaduje zhruba o procento nižší produkce obilovin. Podle ČSÚ bude letos meziročně zhruba o čtyři procenta vyšší produkce řepky. Očekává se, že jí zemědělci sklidí více než 1,065 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down