Žně se nejspíš kvůli chladnému jaru opozdí o dva týdny

Žně letos budou zhruba o necelé dva týdny opožděné kvůli pozdnímu a chladnému nástupu jara, domnívá se prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy však ještě může dojít k teplotnímu zlomu, sklizeň by tak mohla začít v běžných červnových termínech. Chladné jaro ale pomohlo ozimým plodinám, například pšenici nebo žitu. Výnosy v obilovinách by tak mohly být mírně nadprůměrné, sdělil prezident komory.

"Příchod letošního jara se podle oblastí opozdil o jeden až tři týdny a toto období současně patří k nejchladnějším za několik posledních desetiletí. Situace pěstitelů se stejně jako vláhové a teplotní podmínky samozřejmě liší regionálně," vysvětlil prezident komory. V některých lokalitách tak došlo k podmáčení polí, při jarním ošetřování byly problémy při ochraně proti chorobám pat stébel u ozimů. Podle svazu se pak opoždění vegetace promítne mimo jiné na zpeněžení plodin, které se sklízejí jako první. Podle Píchy jde hlavně o jahody, třešně a rané brambory. "Jednak jim počasí snáze může ublížit výskytem houbových chorob, jednak se zřejmě dostanou do tržní sítě až po opadnutí realizačních cen, které jsou nejvyšší při začátku jejich dostupnosti na trhu," dodal mluvčí. Po loňské krizi s nedostatkem sezónních pracovníků se podle něj většina zemědělců připravila a zajistila si jejich příjezd s dostatečným předstihem.To potvrzuje také prezident komory. "Podle našich informací mají zemědělci smluvně zajištěnu většinu potřebných sezonních pracovníků. Vzhledem k poslednímu vývoji epidemiologické situace v ČR jsme mírně optimističtí, ale budoucí situaci nelze jednoznačně předvídat," uzavřel Doležal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down