09.07.2001 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žně se pomalu rozbíhají

První kombajny vjely do porostů ozimých ječmenů v nižších polohách Jihomoravského kraje během posledních červnových dnů. Minulý týden začala sklizeň obilovin také na Vysočině a nyní se žně rozebíhají i v dalších regionech ČR. Podle odhadů Českého statistického úřadu by měla být letošní úroda proti loňsku asi o 13 procent vyšší.

Celková tuzemská sklizeň obilovin se má pohybovat kolem 6,95 milionu tun s průměrným hektarovým výnosem 4,44 tuny, zatímco loni byl 3,85 tuny. Obiloviny jsou letos zasety na ploše 1,627 milionu hektarů, což představuje meziroční pokles o 1,3 procenta. ČSÚ předpokládá sklizeň pšenice 4,38 milionu tun, tj. o 7,3 procenta více než loni. Větší objem produkce se přitom očekává u všech základních obilovin kromě jarní pšenice, u níž úřad odhaduje pokles o 14,3 procenta na 201,7 tisíce tun. Sklizeň ječmene by měla vzrůst na 2,04 milionu tun proti loňským 1,63 milionu tun. Podobně jako ČSÚ očekávají letos vyšší výnosy obilovin i řepky také samotní pěstitelé.
První odhady výnosů na Břeclavsku se pohybují kolem čtyř až pěti tun z hektaru, proti loňským 4,1 t/ha. Podle předsedy představenstva břeclavské okresní Agrární komory Jana Hajdy výsledky zatím odpovídají průměrné, nikoli rekordní úrodě. Okres ale čeká v nejbližších týdnech 25.000 hektarů pšenic a dalších devět tisíc hektarů jarního ječmene. Porosty jsou podle předběžného zjištění zemědělců v dobrém stavu.
Ve Středočeském kraji začne sklizeň asi v polovině července. Zhruba ve stejné době začnou sklízet obiloviny zemědělci v jižních Čechách. Minimálně o tři týdny se proti loňsku letos opozdí začátek žní na Plzeňsku. Ze sedmi okresů Plzeňského kraje zahájí žně jako první začátkem tohoto týdne zemědělci v okrese Plzeň- jih. V Ústeckém kraji sklizeň obilovin začne tradičně na Litoměřicku. Pěstitelé v Libereckém kraji se na žně teprve připravují. Podle předsedy Agrární komory pro Jablonec nad Nisou a Liberec Vítězslava Kverky začne sklizeň kolem 20. července. Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji by na lehčích půdách začala již minulý týden, ve větším rozsahu by měly kombajny vjet do polí v polovině července. Obdobně žně začínaly zde i v sousedním Pardubickém kraji i v minulých letech. Zahájení sklizně během jednoho až dvou týdnů a hlavní sklizně pšenice na konci července nebo začátkem srpna předpokládají zemědělská družstva na Vysočině. Úroda by podle nich měla být v porovnání s loňskem vyšší, a to až o pětinu. První sklizeň ozimních ječmenů na Třebíčsku zahájili minulý týden a stejně tak začali sklízet některé plochy na Kroměřížsku. Na Zlínsku začnou žně podle odhadu zemědělců dříve než v polovině července. Asi o týden dříve pak na Uherskohradišťsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down