Sklizeň obilí v ČR je téměř u konce, zbývá sklidit méně než procento ploch obilovin

Žně v Česku jsou téměř u konce, sklizeno je 99,4 procenta ploch základních obilovin a 99,8 procenta ploch řepky. Minulý rok bylo touto dobou sklizeno 76 procent výměry obilovin a 95 procent řepky. Zemědělci letos zatím sklidili 7,77 milionu tun obilovin a 1,16 milionu tun řepky. Vyplývá to z dnešního žňového zpravodajství ministerstva zemědělství.

V Čechách je posekáno 100 procent obilovin v Ústeckém kraji. Několik procent zbývá sklidit v Libereckém kraji, kde je sklizeno 91 procent obilovin, v Pardubickém kraji je posekáno 98 procent. Na Moravě nemá ukončenou sklizeň pouze Moravskoslezský kraj, kde je zatím sklizeno 95 procent obilovin.

Průměrný výnos obilovin je k dnešku 6,03 tuny na hektar, minulý rok to bylo 6,30 tuny na hektar. Průměrné výnosy řepky jsou 3,38 tuny na hektar, loni ve stejnou dobu to bylo 3,11 tuny na hektar. Poslední odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) předpokládá průměrný výnos obilovin 5,7 tuny na hektar a produkci 7,4 milionu tun.

Podle aktuálních dat je sklizeň obilovin o 372.500 tun vyšší než odhad, u řepky je vyšší o 87 900 tun.

Podle laboratoře Agrofest fyto je kvalita doposud analyzované pšenice v základních parametrech dobrá, příznivě se projevil velmi rychlý průběh sklizně. Velmi dobrá je podle výsledků také kvalita žita.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down