Žně v Pardubickém kraji dopadly dobře, zemědělci se bojí rostoucích cen

Sklizeň v Pardubickém kraji dopadla meziročně lépe. Výnosy u obilovin a řepky, dvou hlavních plodin, vzrostly. Zemědělci se ale musejí vyrovnávat s rostoucími cenami, nevědí třeba, jaké budou dotační podmínky. Novinářům to řekl viceprezident Agrární komory ČR a ředitel zemědělské firmy Klas Nekoř Leoš Říha.

Obiloviny byly přibližně na 83 000 hektarech, zabíraly o 2500 hektarů víc než loni. Z jednoho hektaru měly podniky v průměru 6,32 tuny, loni byl výnos 6,01 tuny. Republikový průměr je letos 6,02 tuny. Řepku zemědělci zaseli na 2500 hektarech, průměrný výnos byl 3,51 tuny, loni činil 3,28 tuny. Letošní průměr za republiku byl nižší než krajský, 3,38 tuny.
Na Chrudimsku, Svitavsku a Orlickoústecku dopadla sklizeň lépe, na Pardubicku byla horší, protože půda tam není tak úrodná a navíc tam bylo větší sucho.
Tím podle Říhy dobré zprávy končí a víc je těch horších. "Nový vegetační rok, který začíná setím ozimých plodin už v srpnu, je pro zemědělce ohromnou nejistotou. Od příštího roku se mají výrazně změnit dotační pravidla a my je ještě na konci září v definitivní podobě neznáme," řekl Říha.
Co dál komplikuje podnikání jsou podle něj ceny hnojiv. Stojí pětkrát víc než loni. Říha také kritizoval Zelenou dohodu pro Evropu, která podle něj jde proti potravinové soběstačnosti státu, může zdražovat potraviny. "Není vůle Green Deal od roku 2023 odložit, snažíme se vyjednávat efektivní výjimky," řekl Říha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down