Žně ve středních Čechách téměř končí, výnosy jsou dobré

Žně ve středních Čechách téměř končí, i přes komplikovanější průběh sklizně kvůli špatnému počasí jsou výnosy slušné. Především ozimy budou mít zřejmě meziročně vyšší výnosy, řekl Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku. Řepka je v regionu sklizená kompletně, obiloviny jsou pod střechou z více než 92 procent, ještě zbývá například sklidit téměř polovinu ploch osetých ovsem, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství.

Sklizeň v tuzemsku letos postupovala oproti předchozím rokům výrazně pomaleji, důvodem byly opakované deště. Na výnosech se to ale výrazně neprojevilo. "Potvrzuje to, že porosty byly v dobrém stavu a že i průběh počasí nenapáchal takové škody," uvedl Stehlík. Kvalitní potravinářské obilí se podle něj sklízelo především zkraje žní. Nyní se sklízí spíše obilí s nižší, takzvaně krmnou kvalitou.
Ve středočeském regionu bylo letos dohromady oseto obilovinami přes 251 000 hektarů půdy, řepka rostla téměř na 81.000 hektarech. V celé ČR bylo obilovinami oseto více než 1,2 milionu hektarů půdy a řepkou přes 342 000 hektarů půdy.
Minulý rok ve Středočeském kraji sklidili zemědělci dle Českého statistického úřadu obiloviny z 258 629 hektarů půdy, sklizeň činila 1 365 527 tun a průměrný výnos 5,28 tuny na hektar. Řepka loni v regionu zabírala přibližně 88 500 hektarů ploch, zemědělci jí sklidili přes 300 000 tun s průměrným výnosem 3,42 tuny na hektar.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down