Žně zastavil déšť

Zemědělci ve středních Čechách dosud sklidili sedm procent obilovin. Hektarový výnos zatím činí kolem 4,8 tuny, což je mírný podprůměr. Nyní však práce stojí kvůli deštivému počasí, uvedla ředitelka krajské agrární komory Zlata Koukolíčková.

„Samozřejmě že se sklizeň zastavila a nikdo neví, jak dlouho bude pršet. Pokud by deštivé počasí vydrželo delší dobu, tak pochopitelně hrozí zhoršení kvality potravinářského obilí,“ upozornila Koukolíčková. „Doufejme, že bude pršet jenom pár dní a nebude to třeba trvat 14 dní v kuse,“ dodala. Podle předpovědi meteorologů mají silné deště vydržet do příštího týdne.
Sklizeň ozimých ječmenů v regionu začala už koncem června, zemědělci mají pod střechou už více než 90 procent této obiloviny. Naplno se ale žně ve Středočeském kraji rozjely až druhý červencový týden. „Výnos zatím vychází na 4,8 tuny z hektaru, což je trochu méně, než je průměr,“ poznamenala Koukolíčková.
Loni činil průměrný hektarový výnos z obilovin 4,84 tuny, což bylo méně než v předchozích dvou letech. Podle Koukolíčkové ale tehdy byly výborné roky. Výnosy loni meziročně klesly také u brambor a řepky, a to na 22,91, respektive 2,82 tuny z hektaru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *