13.08.2015 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znojemské vinobraní se letos protáhne o jeden den

Znojemské historické vinobraní si lidé letos mohou poprvé užít tři dny, tedy od pátku až do neděle. Dosud festival vína a zábavy začínal v pátek a končil v sobotu, letos se protáhne až do neděle, bude se konat od 11. do 13. září. Na neděli nebude potřeba vstupenka a město chce lidem nabídnout zážitky, na něž není čas během vinobraní. Uvedl to na tiskové konferenci ředitel pořádající Znojemské besedy František Koudela.

V neděli lidé budou moct navštívit podzemí, celý den bude hrát cimbálová muzika, nasměrujeme lidi do přírody v okolí Znojma, uvedl Koudela. Ti, kteří ve Znojmě v neděli zůstanou, mohou letos také splouvat Dyji, pro vodáky jsou postavené skluzavky, aby nemuseli lodi přenášet. V případě zájmu mohou dojet až na Nové Mlýny, doplnila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.
Další novinkou je program s názvem Poznávejte víno všemi smysly. Znojemsko je typické třemi odrůdami, a to veltlínským zeleným, sauvignonem a ryzlinkem rýnským. Lidé budou soutěžit a když uspějí, dostanou zdarma ochutnávkový vzorek vína. Nebude to soutěž s vínem, ale o víně. Například při zkoušce sluchu dostanou sluchátka s vážnou hudbou a podle původu hudby by měli určit, k původu kterého vína se ukázka vztahuje, vysvětlil Koudela.
U rotundy sv. Kateřiny bude také již tradiční velký stan, kde nabízejí svá vína vinaři z VOC Znojmo. Loni se vypilo 8200 lahví, letos chystáme soutěžní anketu, kdo nejlépe určí, kolik se jich vypije letos, uvedl Koudela. Novinkou je letos také vinný trh přímo v centru. Šest vinařství včetně rakouských kolegů z Retzu zde bude nabízet víno a posezení bude nejen na lavičkách, ale také na balících slámy, půjde postát u vinných sudů.
V historickém centru Znojma bude rozmístěných 370 stánků, deset scén, s muzikou či historicko-divadelními představeními, jedna bude speciálně pro děti. Pro návštěvníky je připravený jako každý rok průvod téměř s 500 lidmi v pátek večer se světelnými efekty a průvod za denního světla v sobotu. Členové průvodu budou letos také mezi diváky rozhazovat speciálně vyražených 7000 mincí.

Vinobraní je největší vinařskou akcí v Česku, v posledních letech přijíždí okolo 70 000 lidí. Letos se termín opět sešel s Pálavským vinobraním v Mikulově. Koudela to ale nevnímá jako konkurenci. Do Mikulova i do Znojma jezdí tolik lidí, že už je často problém sehnat ubytování, posilují se vlaky a autobusy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down