19.02.2013 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zodpovědnost výrobců

Česká republika by měla dočasně zakazovat zahraničním výrobcům závadných potravin dovážet do země své výrobky. Uvedl to minulý týden na setkání s novináři v Praze prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka. Odmítl však případný plošný zákaz dovozů potravin z celého státu, o čemž se v poslední době často diskutuje zejména v souvislosti s aférami s polskými potravinami.

Podle ministerstva zemědělství může dovozy potravin členský stát EU zakázat pouze v případě veřejného ohrožení zdraví. Jak uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček, dočasný zákaz dovozů od konkrétního výrobce či plošného zákazu z členského státu lze pouze za stanovených podmínek. Členský stát může dovoz potravin omezit v případě, že prokazatelně představuje ohrožení veřejného zdraví a ochrany jeho občanů nelze dosáhnout jinak. „Na národní úrovni lze zákaz dovozu potravin kvůli ohrožení zdraví lidí přijímat formou mimořádných opatření resortu zdravotnictví,“ dodal mluvčí. Juračka upozornil, že Česká republika nemůže nařídit celoplošný zákaz dovozu polských potravin. „Jsme součástí EU, a pokud stojíme o jednotný vnitřní trh, není možné konkrétnímu členu či výrobku zakázat prodej v jiném členském státě,“ řekl. Řešení proto vidí v tvrdých postizích výrobce, kteří se dopouštějí takto závažných prohřešků. Pokud někdo doveze potravinu, ve které je jed na krysy, měl by mít zákaz třeba rok dovážet potraviny do České republiky, upřesnil Juračka s tím, že jména zahraničních výrobců, kteří dovezli do ČR nebezpečnou potravinu, by mohla být zveřejňována na zvláštním internetovém portálu. Podle něj se v této situaci odrážejí také problémy s dohledatelností potravin. „Pokud by dozorové orgány všech zemí EU důsledně kontrolovaly potraviny již od fáze výroby a jednotlivé členské státy mezi sebou dostatečně a pravdivě komunikovaly, nemusely by se podobné aféry vůbec objevovat,“ řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down