04.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpracování jablek ohrožují cla

Letošní dobrou úrodu jablek a zejména nadúrodu u drobných pěstitelů a zahrádkářů při realizaci produkce poškodí cla. Jablka z intenzivních sadů, která byla poškozena krupobitím, a produkce zahrádkářů a alejí, kde se nepoužívá chemická ochrana, bylo možné vždy zužitkovat jako surovinu na výrobu jablečných koncentrátů. Část jablek pro zpracování se vyveze v čerstvém stavu a významnější část je zpracována v ČR s tím, že 80 % vyrobeného jablečného koncentrátu se vyváží do zemí EU. EU si svůj trh chrání clem, ale přesto poskytuje pro ČR bezcelní kvótu na jablečný koncentrát ve výši 15 600 tun.

Tato kvóta by zpracovatelům stačila na celý rok, jelikož představuje zhruba 120 tisíc tun zpracovaných jablek a to je dostatečné množství s ohledem na domácí produkci. Tato kvóta začala platit od 1. 7. 2002, ale dle celní statistiky EU byla již k 5. 9. 2002 vyčerpána. Rozhodně ji nemohli vyčerpat čeští zpracovatelé, když zpracovatelská sezóna teprve začíná. Důkazem toho je pohled na českou stranu celní statistiky, kde je prokazatelně vyvezeno jen kolem 3 tisíc tun jablečného koncentrátu. Celní položka na jablečný koncentrát má v názvu s přídavkem cukru a už nerozlišuje, zda cukr vzniká faktickým přidáním nebo jen odparem vody z jablečného moštu. Rovněž cukr není rozlišen, zda jevocný či řepný. V těchto celních položkách se tak místo jablečných koncentrátů vyváží jiné zboží s cukrem nebo přímo cukr, tedy zboží, které jinak podléhá na straně EU clu. Důkazem toho je i to, že intenzita vývozů po naplnění kvóty rapidně klesá.
Ovocnářská unie ČR požádala ministerstvo zemědělství začátkem srpna o řešení této nesrovnalosti, a to v době, kdy celní kvóta na straně EU nebyla zcela vyčerpána a celá situace se dala řešit. Rychlého řešení se však tato situace nedočkala. Dnes jsou zpracovatelé nuceni vyvážet se clem, jelikož EU respektuje svoji celní statistiku. Kvůli clu tak dochází k poklesu realizačních cen za padaná jablka. Současné ceny jsou tak nejnižší minimálně za posledních pět let. Ovocnáři, kteří dodávají padaná jablka přímo do zpracoven, realizují za 1,20 až 1,50 Kč/kg. Zahrádkáři, kteří jsou nuceni dodávat do výkupen si přijdou jen na 50 až 70 haléřů za kg. Stát k této problematice již v minulosti přistupoval neochotně. Naši konkurenti s jablečným koncentrátem na trzích EU mají již vyjednaný bezcelní přístup na trzích. Výhodnější podmínky tak mají ovocnáři z Polska, Maďarska, pobaltských republik apod. Čeští ovocnáři dostali příslib, že i ČR vyjedná bezcelní vývozy v rámci dohody s EU tzv.“Double profit“, a to již od pololetí letošního roku. Opět se tak nestalo.
I kvůli této situaci tak zřejmě zůstane především na zahrádkách a v alejích kolem 100 tisíc tun nesebraných padaných jablek. Za 50 haléřů za kilogram se to i příležitostným sběračům nevyplatí. Podle Ovocnářské unie ČR jsou ve výrobních podnicích náklady na sběr padaných jablek bez dopravy do zpracovny 1,10 Kč/kg. I tato situace a nezužitkování celé produkce padaných jablek, opět prohloubí negativní obchodní bilanci u jablek, která byla právě v minulé sezóně historicky nejhorší (- 361 mil. Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down