Zpracovatelé už nakupují brambory ze zahraničí

Tuzemští zpracovatelé podle Českého bramborářského svazu už většinou nakupují brambory v zahraničí, vozí je hlavně z Německa. Domácí zásoby konzumních brambor jsou kvůli poslední nízké sklizni minimální, řekl tajemník svazu Josef Králíček. Objem dovozu se měsíčně pohybuje kolem 20 000 tun brambor na jídlo, byl už i vyšší. Někteří pěstitelé v České republice loni kvůli suchu sklidili až o polovinu méně brambor. Mají šanci na zmírnění ztrát od státu.

Ministerstvo zemědělství se podle jeho mluvčího Hynka Jordána nyní chystá předložit materiál o kompenzaci škod za sucho ke schválení vládě. Brambory jsou v tomto návrhu zařazeny do seznamu způsobilých plodin, u nichž se s kompenzací pěstitelům počítá. "Zatím probíhají jednání na úrovni ministrů. Konkrétní podmínky pro jednotlivé segmenty rostlinné výroby zatím nejsou definitivní," sdělil mluvčí. Podle bramborářského svazu to zatím vypadá tak, že by na náhrady za sucho mohli dosáhnout pěstitelé, kteří vykážou propad tržeb za brambory vyšší než 30 procent, a to v porovnání se svými výsledky za minulých pět let. Poskytnutá náhrada by ale měla pokrýt jen část ztráty převyšující těchto 30 procent. Podle Českého statistického úřadu loni zemědělci v ČR sklidili včetně sadby 504 955 tun brambor, meziročně o 27,6 procenta méně. Byla to nejnižší úroda od začátku statistického sledování v roce 1920. Třetina brambor tradičně pochází z vysočiny.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down