01.12.2014 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpřísnění nařízení se osvědčilo

Za necelé dva měsíce od okamžiku, kdy vláda zpřísnila nahlašovací povinnosti pro dovozce potravinářských produktů, nebylo kvůli porušení veterinárních předpisů puštěno do prodeje v České republice 35 tun potravin živočišného původu. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben a s tím, že SVS v této souvislosti udělila pokuty celkem za 14 milionů korun. Kromě veterinářů zvýšili s blížícími se Vánocemi aktivitu také inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Do země nebyly podle mluvčího SVS v uplynulých týdnech vpuštěny například čtyři zásilky vepřového a hovězího masa a vnitřností z Rakouska, mražené kuřecí a smetana z Polska či zásilka vajec z Německa a italské hovězí vnitřnosti. "Kromě toho jsme zjistili celou řadu administrativních pochybení, a to jak ze strany příjemců, tak producentů," uvedl Duben.
Mezi nejčastější prohřešky podle něj patřily nepřesné údaje o příchozích zásilkách, pozdní hlášení, nejasnosti v průvodních dokladech nebo porušení obalů. Výsledky kontrol svědčí o nejednotném přístupu k legislativě jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie, uvedl mluvčí.

Dovozci živočišných produktů musí od 3. října letošního roku informovat o příchodu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011, aby se nemohlo stát, že než bude popřípadě zásilka veterinárně prověřena, bude již dále distribuována. Nově musí dovozy hlásit také importéři vybraných rostlinných produktů. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku.

Z dosavadních výsledků kontrol je podle mluvčího SVS zřejmé, že vládní nařízení má smysl. "Zákazník se může spolehnout, že potraviny živočišného původu uváděné do oběhu splňují hledisko zdravotní nezávadnosti a případná pochybení jsou včas zachycena," podotkl.
Duben zdůraznil, že kontroly jsou prováděny nediskriminačně a namátkově, bez zaměření na konkrétní země a výrobce. Fyzicky kontrolováno je zhruba 14 procent příchozích zásilek.
Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky mělo zpřísnění především zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU.
Výše pokut udělených loni SVS vzrostla  nejméně o polovinu. Zatímco v roce 2012 dosáhla zhruba 14 milionů korun, od začátku ledna do konce listopadu 2013 činila bezmála 21 milionů Kč. Z aktuálních čísel vyplývá, že jen za letošní říjen a necelý listopad udělili veterináři pokuty jako za celý rok 2012.

 

Sváteční sortiment

Na základě posouzení rizika zintenzivňuje kontrolu v předvánočním období také SZPI. Jde především o prověřování sortimentu, který spotřebitelé ve zvýšené míře vyhledávají právě v souvislosti s vánočními svátky, tedy například o sušené ovoce, ořechy, vybrané druhy koření, cukrovinky a další potraviny a suroviny. Jak informoval tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva, inspekce v této souvislosti nařídila například  společnosti Tesco Stores ČR, a. s., aby stáhla ze všech svých poboček dvousetgramové balené sušených meruňek od výrobce Encinger spol. s r. o. ze Slovenska, v nichž zjistila nepřirozený zápach po kvašení a  napadení škůdcem – mlékohubem. Podle inspektorů šlo o ohrožení spotřebitelů a významné porušení práva, takže zakázali celou výrobní šarži uvádět do oběhu a zahájili správní řízení o uložení sankce.

Jiným nálezem z poslední doby byl zvýšený obsah toxické látky aflatoxinu, kterou zjistila laboratorní analýza SZPI u lískových jader v provozovně společnosti Trias ČR s. r. o. v Chrudimi. „Aflatoxiny jsou produkty metabolismu plísní, které jsou způsobilé v nadlimitních množstvích poškodit lidské zdraví. Díky systému dosledovatelnosti se závadná jádra podařilo stáhnout před tím, než se dostala ke spotřebitelům a inspekce nařídila neprodleně zastavit distribuci závadné šarže,“ konstatoval Kopřiva.

 

Nelegální sklady

SZPI také minulý týden odhalila utajené neregistrované sklady potravin v Bruntále. V nich bylo 18 tun brambor, stovky kilogramů ovoce a zeleniny, ke kterým neměli provozovatelé skladu doklady, a 15 tisíc vajec z Polska, také bez dokladů. U dalších více než deseti tun balených brambor a řádově desítek palet ovoce a zeleniny SZPI nadále prověřuje původ a nelze vyloučit, že se množství zakázaného zboží rozšíří. Kopřiva uvedl, že podle inspektorů byl bruntálský sklad zdevastovaný, po stěnách se šířila plíseň a část skladované zeleniny byla plísní napadena.
"Toto zjištění navazuje na sérii odhalení z druhého pololetí, kdy při kontrolách zejména v česko–polském pohraničí byl zjištěn výrazný nárůst objemu stánkového prodeje čerstvého ovoce a zeleniny a zároveň výrazný nárůst nevyhovujících vzorků," sdělil mluvčí. Inspektoři v kraji podnikli stovky kontrol stánkového prodeje ovoce a zeleniny a zvlášť na Opavsku, Jesenicku a Bruntálsku našli řadu pochybení. Mimo jiné zjistili klamání spotřebitele tím, že při prodeji uvedená odrůda neodpovídala zjištěním laboratorních rozborů nebo neoprávněné používání etiket českých pěstitelů na šaržích brambor neznámého původu. Kontrolované osoby na žádost SZPI v řadě případů nepředložili nabývací doklady nebo se jednalo o opakované používání stejných faktur.  Došetřením bylo také zjištěno, že na několika etiketách byla uváděna neexistující registrovaná osoba – pěstitel.

„Intenzita kontrolní činnosti s tímto zaměřením bude nadále pokračovat a se všemi kontrolovanými osobami bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl Kopřiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down