06.02.2015 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zrušení plánu péče zkomplikuje čerpání dotací

Zrušení plánu péče o šumavský národní park zkomplikuje čerpání evropských dotací. Správa parku je nebude moci využít na péči o krajinu, kosení luk, obnovu rašelinišť a mokřadů nebo ochranu některých druhů živočichů. Uvedl to ředitel NP Šumava Pavel Hubený. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí ve sporu se šumavskými obcemi. Potvrdil tak výrok pražského městského soudu z prosince, který ministerstvu nařídil, aby plán péče na léta 2014 až 2017 zrušilo.

Pokud by se projednávání nového plánu protahovalo víc než rok, mohlo by to paradoxně zkomplikovat i život obcí a vlastníkům pozemků. Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Právě na některé evropské dotace se plán péče vázal. "Rok se to dá vydržet. Pochopitelně čím déle se bude doba prodlužovat, příroda si bude dělat víc, co chce. Většinou jsou tyto peníze určeny k tomu, aby se chování přírody brzdilo," řekl Hubený. Zastavení dotací by se mohlo týkat i turistiky, například budování nových cest.  Obce v žalobě mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Starosta Modravy a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert v prohlášení na webu obce rozsudek přivítal. Správa národního parku už podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové začala pracovat na novém plánu, který by měl platit už příští rok. Zrušení plánu by se prý nemělo dotknout návštěvníků Šumavy.  Ředitel Hubený věří tomu, že se z končícího operačního programu dotace ještě bez problémů vyčerpají. Omezení se ale podle něj určitě dotkne programu nového. Jak dlouho vyjednávání o plánu bude trvat, nechce předjímat. "Záleží na tom, jak bude rada národního parku ochotna se s námi dohodnout. Jednání rady se musejí svolávat 40 dnů před. Půl roku je tak minimum nezbytné k tomu, abychom se k něčemu dostali," odhadl ředitel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down