21.06.2000 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráta v zemědělství se prohloubila

Celková ztráta zemědělských podniků v České republice byla v loňském roce téměř pětkrát vyšší než v roce 1998. Podle připravované Zprávy o stavu českého zemědělství za rok 1999, tzv. Zelené zprávy, odhaduje ministerstvo zemědělství její výši na 2,122 miliardy korun, zatímco v roce předcházejícím činila 440 milionů korun. Informoval o tom v posledním čísle týdeník Zemědělec.

Jako hlavní příčinu ekonomického propadu uvádí Zelená zpráva nízké ceny zemědělské produkce v průběhu loňského roku. V souhrnu totiž poklesly v tomto období ceny zemědělských výrobců meziročně o 11,7 procenta, přičemž výraznější snížení, o 15 procent, zaznamenala rostlinná výroba, zatímco v živočišné byl pokles cen nižší, a to 10,5 procenta. Meziročně tak podniky utržily ze zemědělské výroby zhruba o 11 miliard korun méně. Důsledkem, toho je i rozdílný vývoj ukazatelů hrubé zemědělské produkce vyjádřené ve stálých a běžných cenách. Zatímco ve stálých cenách roku 1989 hrubá zemědělská produkce vloni meziročně mírně vzrostla o 0,6 procenta, v běžných cenách naopak výrazně poklesla, a to o 11,4 procenta.
I když lze zhoršení ekonomického výsledku sledovat u všech podnikatelských forem, výrazněji se projevilo u právnických osob. Zemědělská družstva, jejichž průměrný zisk v roce 1998 činil 141 Kč na hektar zemědělské půdy (Kč/ha), vykázala v loňském roce ztrátu ve výši 611 Kč/ha. Obchodní společnosti v tomto srovnání ztrátu prohloubily z 327 na 664 Kč/ha. Nejmenší byl ve sledovaném období propad hospodářského výsledku u podniků fyzických osob. Jejich zisk se meziročně snížil o 11,5 procenta z 587 na 530 Kč/ha. Při odpočtu osobního důchodu podnikatele a jeho rodiny vykázala loni tato podnikatelská skupina v přepočtu ztrátu 369 Kč/ha. Lepší výsledek zemědělských podniků fyzických osob byl ale podle zprávy ovlivněn zejména vyššími dotacemi provozního charakteru, které meziročně vzrostly a ve srovnání s provozními dotacemi právnických osob byly asi o 200 Kč/ha vyšší. Důsledkem zhoršení ekonomického výsledku zemědělství bylo pochopitelně také snížení počtu ziskových podniků. Jejich podíl u právnických osob meziročně klesl z 61,3 na 46,1 procenta. Naproti tomu z fyzických osob vykázalo loni zisk 57,8 procent subjektů, tedy o 0,1 procenta více než v roce 1998.
Z pohledu jednotlivých výrobních oblastí pokračovala také v loňském roce u zemědělských podniků právnických i fyzických osob dlouhodobá tendence zhoršování výrobních a některých ekonomických výsledků směrem k horším přírodním podmínkám. Nejvyšší tržby za vlastní výrobky dosáhly podniky právnických osob v řepařské výrobní oblasti. Ztrátu ale loni vykázaly podniky právnických osob ve všech výrobních oblastech kromě horských, což byl důsledek vyšších provozních dotací do hor. Podle zprávy však na výrobní a ekonomické výsledky působí negativně nejen vnější faktory, ale také dosud odkládaná, nebo nedostatečně provedená restrukturalizace většiny podniků vzhledem k daným přírodním podmínkám a požadavkům trhu. Ztrátovost v zemědělství je také hlavní příčinou nízké likvidity a nízké výnosnosti kapitálu v tomto odvětví, která se souhrnně projevuje v nestabilní finanční situaci až u 70 procent podniků, což zvyšuje aktuální riziko jejich bankrotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down