21.07.2004 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztrátové školní statky v kraji Vysočina jsou na prodej

Činnost školních statků v kraji Vysočina je většinou ztrátová a zařízení již neplní původní vzdělávací funkci. Z šesti školních statků kraje Vysočina by měly zůstat jen podniky v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku a v Humpolci na Pelhřimovsku. Statek v Telči na Jihlavsku kraj převede na město. Činnost kraj ukončí i ve školních statcích v Havlíčkově Brodě a Jihlavě. Důvodem k tomu je, že činnost zařízení je většinou ztrátová a neplní svoji původní vzdělávací funkci. Kraj tyto statky podle hejtmana Františka Dohnala nejprve nabídl městům.

Radnice v Třebíči ale o statek, který jim byl nabídnut, nestojí. Kraj jej proto prodá za cenu, která by neměla klesnout pod 18 milionů korun. Způsob prodeje již krajská rada schválila. Třebíčský statek hospodaří většinou na pronajaté půdě, a prodej se tedy bude týkat především nemovitostí. U některých z nich jsou však komplikované majetkové vztahy, protože zčásti stojí na cizích pozemcích. Zájemce by měl převzít i stroje, stádo zvířat nebo rozpracovanou výrobu.
Školní statky zanikají, neboť jejich význam klesá s ubývajícím počtem pracovníků v zemědělství a lesnictví. Na Vysočině je sice nejvyšší v Česku, ale jen loni meziročně klesl o šest procent na téměř 17 tisíc lidí. Školy mohou uzavřít smlouvu na odbornou praxi s některým moderním zemědělským podnikem; vlastní statek k existenci nepotřebují.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down