06.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráty družstva z Lubné kvůli BSE budou vysoké

Kvůli 15. případu BSE u nás se budou pohybovat ztráty zemědělců z Lubné na Svitavsku v řádech statisíců korun. Družstvo muselo nechat utratit 43 kusů dobytka, další výpadek přináší nižší prodeje mléka. Podle ekonoma ZOD Lubná Jaromíra Klusoně poklesla produkce družstva asi o deset procent.

Farma chová zhruba 300 dojnic. Družstvo již podalo žádosti o kompenzace těchto ztrát a nyní čeká na platby od státu a pojišťovny. "Pojišťovna a pomoc státu tu ztrátu trochu kompenzují. Podnik nezůstává na holičkách," uvedl již dříve předseda ZOD Ladislav Klusoň. Nakupovat nové dojnice se však družstvo nechystá. "Počítáme s tím, že nám to doroste z vlastního odchovu," uvedl ekonom. Zatím podle něj nelze určit, kdy se společnost dostane na předchozí produkci mléka. Likvidace nebo propouštění zaměstnanců údajně nehrozí.
Nakažené sedmiletá kráva byla v Lubné objevena koncem října. V družstvu si výskyt nemoci nedovedli vysvětlit, protože masokostní moučkou nekrmí. "Za sedm let života mohlo dojít tolika způsoby k nakažení, že nevidím důvod, jak to mohlo vzniknout," prohlásil tehdy předseda.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down