Podle odhadů činí ztráty domácích zpracovatelů drůbežího způsobené dopady ptačí chřipky na trh přes sto milionů korun. Především poklesly ceny drůbežího, což způsobil dovoz levných přebytků ze zemí, kde poptávka kvůli obavám z nákazy výrazně propadla. Uvedli to dnes zástupci Potravinářské komory.
Hlavním problémem jsou nyní podle nich nadměrné zásoby mraženého drůbežího.
Podle ministerstva zemědělství již ČR do Bruselu odeslala návrh osmi možných podpůrných programů pro drůbežářství. Základem jsou náhrady za dočasné omezení produkce, ale zahrnuta jsou i opatření pro zpracující podniky.
"Snažili jsme se, aby kompenzace nesměřovaly jen prvovýrobcům, ale aby bylo řešení i pro zpracovatele," uvedl dnes prezident komory Jaroslav Camplík. Přímé náhrady podle něj nejsou zřejmě reálné, potravináři proto požadovali alespoň podporu na skladování zásob a kompenzace na nepotravinářské užití některých partií drůbežích přebytků, zejména do krmiv pro zvířata.
Pomoc při zamražení a uskladnění masa i možnost zpracovat přebytky do krmiv jsou v návrzích zahrnuty, uvedl Jiří Felčárek z odboru komunikace MZe. EU chce ale podle něj řešit situaci na drůbežím trhu hlavně dočasným utlumením výroby. Návrhy pomoci drůbežářství mají Bruselu odeslat i další členské země. "Poté by měl vzniknout jeden optimalizovaný soubor kompenzací," dodal Felčárek.