08.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráty pěstitelů zeleniny v Královéhradeckém kraji dosahují až milionových částek

Levný dovoz zeleniny z Polska způsobil, že pěstitelé zeleniny v Královéhradeckém kraji ji nyní zaorávají. Někteří z nich utrpí až milionové ztráty, protože své produkty na trhu neumístili. V příštím roce počítají s omezením ploch zejména pro zelí, květák, a nahradí je raději obilím, pokud vůbec přežijí.

Zaorávky zeleniny v takovém rozsahu nepamatujeme, řekl ředitel hradecké agentury ministerstva zemědělství František Kodym. Dodal, že stát zatím kompenzace zemědělcům nepřipravuje. Také předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman označil letošní pěstitelský rok za nejsložitější období. Nejhůře jsou na tom podle něj jsou drobní pěstitelé zeleniny. Odhaduje, že asi polovina z nich letošní rok vůbec nepřežije, míní Zeman.
Situaci vidí katastrofálně farmář David Smetana ze Svobodných Dvorů na Hradecku, který je na Hradecku největším producentem zelí. Uvedl, že příští rok plochy zelí výrazně sníží o 70 procent a na uvolněné ploše vyseje obilí. Ze sedmi hektarů prodal úrodu jen z jednoho hektaru. Ztráty počítá v řádu statisíců korun. Podle Smetany se z Polska do Česka vozí již vykysané zelí v ceně jedné koruny za kilogram. Aby Smetanova výroba nebyla ztrátová, musel by kilogram syrového zelí prodat nejméně za dvě koruny.
Také firma ZEAS z Podhorního Újezdu na Jičínsku omezí napřesrok plochy zeleniny zhruba na polovinu. Z 25 hektarů zelí letos zaorají osmnáct hektarů. Celkové ztráty ze zeleniny dosáhnou milionů, řekl ředitel podniku Jiří Tichý. Na odbyt nešel letos ani květák, z osmi hektarů zaorali polovinu, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down