Ztráty z chovu prasat zemědělci dotují z dalších oblastí

Majitel rodinné farmy v Choťovicích na Kolínsku Karel Horák odhadl ztrátu z chovu prasat za loňský rok na pět až šest milionů korun. Zemědělci ji dotují z dalších oblastí svého podnikání. S rozhodnutím, zda i oni letos omezí či ukončí chov prasat, vyčkávají na rozhodnutí vlády týkající se národních dotací.

„Jsme menší podnik, máme 160 prasnic a do dvou tisíc prasat celkem, situace je neudržitelná. Dovážené vepřové je nepoměrně levnější, nedá se mu konkurovat. Chceme proto stejné podmínky jako ostatní státy,“ řekl Horák. V Choťovicích rodina hospodaří na 550 hektarech, kromě prasat chová i skot, provozuje hotel a restauraci. Hlavním odběratelem jejich vepřového je obchod Rohlík.cz. Náklady na jeden kilogram vepřového podle Horáka výrazně narostly zejména v posledním půlroce, nyní jsou 35 korun. Dotace podle něj aktuálně pokrývají zhruba 3,50 korun na kilogram. Horák připomněl, že v otázce kvality jsou výsledky českých chovatelů v porovnání se zahraniční konkurencí nadprůměrné. Svědčí o tom například šetření mezinárodního projektu InterPIG, který sleduje výsledky chovu prasat v jedenácti evropských a pěti mimoevropských zemích. Tuzemští chovatelé prasat se zařadili v hlavních parametrech, kterým jsou odstav selat a přírůstek ve výkrmu, do první pětice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down