03.12.2007 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvířata nevylepšovat

Vylepšování vzhledu zvířat zapovídá zákon na ochranu zvířat proti týrání. Za týrání považuje totiž i podávání dopingových a jiných látek poškozujících organismus s cílem změnit jeho výkon nebo vzhled. Upozornil na to tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Pokud jde o barvení, již byl podle něj v ČR zaznamenán před několika lety případ „barvení“ okounků, kdy byli nuceni plovat v obarvené vodě, aby se jim dostala do zažívacího ústrojí a byla zdůrazněna jejich modrá barva. To samozřejmě nelze. Stejně tak nelze barvit či odbarvovat psy, či kočky. Každý takovýto úkon je pro zvíře stresující, nemluvě o tom, že mohou být poraněny či poškozeny sliznice očí či uší. Nebo může dojít k poranění při fixování zvířete.
Navíc problémy a stres mohou působit i různé nefyziologické doplňky na obojky či oblečky. Určitě stresující mohou být zde upevněné zvonečky či přívěšky chrastící při každém pohybu. Obleček, pokud ano, měl by krýt záda a ledviny, a nikoli pokrývat celé tělo psa, pak může dojít k přehřátí a k nachlazení, kterému měl obleček původně zabránit.
K označování zvířat, například skotu či prasat, ale jen ověřených zdravotně nezávadných barev, které nezanechávají rezidua v potravinách a nepůsobí utrpení zvířatům.
„Samozřejmě, hovoříme-li o riziku týrání, mnohem horší než případné obarvení srsti je chov v nevhodných podmínkách či transport na zbytečně velké vzdálenosti, zejména například čeká-li ovce na konci pouti porážka, apod. S takovýmto odsudkem ochranářských organizací lze plně souhlasit. Takovýmto excesům se také snaží v souladu s platnou legislativou orgány státního veterinárního dozoru bránit,“ doplnil Duben

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down