17.06.2008 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvíře by už nemělo být věc

Podle ministerstva spravedlnosti by už zvíře nemělo být považováno za věc. Současné postavení zvířat, která jsou označována jako neživé věci, bylo často kritizováno především ochránci zvířat. Změna je obsažena v návrhu nového občanského zákoníku.

"Návrh se distancuje od socialistického pojetí zvířete jako věci, ale přiznává mu výraznější ochranu a naopak omezuje libovůli osob při styku s nimi," konstatuje materiál ministerstva spravedlnosti.
Nová úprava tak v jednom z paragrafů jasně říká, že "živé zvíře není věc", i když připouští, že některá ustanovení o věcech se na zvíře mohou použít, ale "jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze živého tvora ani ustanovením zvláštních zákonů vydaných k ochraně zvířat."
Podle Tomáše Poppa z organizace Svoboda zvířat tato změna praxi v zacházení se zvířaty příliš nezmění. "Má to ale samozřejmě symbolický význam a je to krok, který umožní další změny," řekl Popp. Už současný zákon na ochranu zvířat totiž například uznává, že zvířata mohou trpět a snaží se tomu zabránit. Přesto se ale se zvířaty často zachází jako s věcmi sloužícími jen k výdělku, tvrdí Popp. Problémem podle něj je, že lidé pod pojmem zvíře vnímají nejčastěji své domácí mazlíčky, a ne tisíce zvířat ve velkochovech.
Změnu postavení vítají pojišťovny, u kterých je možné se pojistit proti škodě, kterou zvíře způsobí. Dosavadní formulace ve smlouvách se držela práva, a proto hovořila o škodě způsobené věcí, například autem, nebo právě třeba psem. "My tu změnu vítáme. Lidé se pojišťovali na škodu způsobenou věcí, ale víme, že jim to vadilo," řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Dáša Koucká.
Změna přinese také úpravu pravidel pro útulky. Až dosud většina z nich fungovala tak, že pokud získala psa, o kterém se nevědělo, komu patří, po nutných procedurách, jako je očkování, sice mohl být svěřen novému majiteli, ještě půl roku ho ale mohl získat zpět původní vlastník, pokud se přihlásil. Tato šestiměsíční doba se nyní zkracuje na dva měsíce.
Pokud nový občanský zákoník začne platit, nesměly by si také již děti mladší patnácti let kupovat živá zvířata. Mělo by tak ubýt případů, kdy si děti koupí zvířata samy, ale rodiče pak "mazlíčky" vyhodí.
K návrhu zákoníku, který je k nahlédnutí na serveru www.justice.cz, se teď může vyjádřit veřejnost. Své podněty má možnost posílat do 31. srpna na emailovou adresu obcanskyzakonik@msp.justice.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down