09.08.2005 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvýhodněné úvěry i pro potravináře i dřevozpracující firmy

Výhodné úvěry i pro potravinářské a dřevozpracující provozy a také pro města a obce které budují vodohospodářskou infrastrukturu, poskytuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Ještě v příštím roce by měl běžet její Program podpory vodohospodářských investic v ČR. Od zahájení v roce 2001 do poloviny letošního roku uzavřela banka v jeho rámci 145 smluv a výše poskytnutých výhodných úvěrů dosáhla 3139 milionů korun.

Podle Ladislava Macky, předsedy představenstva a generálního ředitele ČMZRB, byly tyto úvěry součástí celkových investic do vodohospodářské infrastruktury převyšujících pět a půl miliardy korun. Výhodné úvěry s dotací úroků — obdobné, jaké známe z praxe Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, mohou čerpat v rámci operačního programu Průmysl a podnikání i potravinářské a dřevozpracující subjekty. V programu Start určeném pro začínající subjekty lze získat bezúročný jen směnkou jištěný úvěr až půl milionu korun v případě fyzické osoby, u právnické osoby až jeden milion korun. Splátky lze odložit o jeden rok a maximální doba splatnosti je šest let. Pro firmy do 50 zaměstnanců je určen program Kredit. V jeho rámci banka podporuje tzv. malý úvěr: 0,2 až dva miliony korun, splatnost pět let a pevná úroková sazba čtyři procenta. Standardní zvýhodněný úvěr je v rozmezí dva až pět milionů korun, se splatností šest let a se stálou úrokovou sazbou čtyři procenta. Důležitý je tzv. podřízený úvěr. Díky svým podmínkám zajišťuje stabilní financování firmy po několik let a nahrazuje tedy vlastní prostředky podnikatele, které vyžaduje operační program. Je pro subjekty existující nejvýše sedm let, může dosáhnout až sedmi milionů korun, odklad splátek je až pět let a po dobu až osmi let má pevnou úrokovou sazbu tři procenta. Nesmí převýšit půlku celkových nákladů projektu. Za rok existence dostalo podporu úvěrů v programu Start sedm potravinářských subjektů s celkovou výší 3,9 mil. Kč a 14 dřevozpracujících subjektů si půjčilo celkem 7,1 mil. Kč. V programu Kredit získalo úvěry devět potravinářských firem (celkem 16,6 mil. Kč) a 11 dřevozpracujících společností (14,5 mil. Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down