Zvýhodnění malých solárních zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby podpora fotovoltaických zdrojů byla určována podle druhu a umístění elektrárny. Chce tak zvýhodnit malé solární elektrárny, které jsou umísťovány například na střechách budov. Informoval o tom mluvčí MPO Pavel Vlček. Toto opatření má podle něj být jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektřiny.

Vláda nedávno schválila Národní akční plán o obnovitelných zdrojích, který stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů. Chce tím přispět k jejich optimálnímu složení. Podle Vlčka chce vláda zvýhodnit střešní fotovoltaické instalace tím, že bude při podpoře rozlišovat podle velikosti a umístění elektrárny. Malé střešní instalace by tak měly výhodu před velkými panely o výkonu několika megawattů umístěnými na orné půdě. Dodal, že při využití solární energie v domácnosti například na ohřev vody jde o fototermiku, která není nijak podporována ani omezována. Prudký rozvoj fotovoltaických elektráren v České republice během posledních let souvisí s vysokou výkupní cenou elektřiny z těchto zdrojů, která činí přes 12 korun za kilowatthodinu.

Stát připravil opatření, které umožní tuto cenu od příštího roku snížit. Solární zdroje připojené do konce tohoto roku však mají nárok na původní tarify a cena elektřiny pro konečného spotřebitele by tak příští rok mohla vzrůst o víc než desetinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *