30.11.2006 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvyšuje se riziko znečištění ovzduší

Významné a pravidelné překračování imisního limitu pro prachové částice PM10 na dvacet čtyři hodin hlásí v těchto dnech většina monitorovacích stanic v České republice. „Souvisí to také s počínající topnou sezónou, obáváme se, že znečištění ovzduší by letos mohlo být v zimním období stejně vysoké jako v loňském roce,“ říká ředitel odboru ochrany ovzduší Ministerstva životního prostředí ČR Jan Kužel.

Jemné prachové částice velikosti do 2,5 µm (PM2,5) a do 10 µm (PM10) jsou velkým problémem z hlediska lidského zdraví a do ovzduší se dostávají z velké části právě spalováním tuhých paliv i při vytápění domácností. V ovzduší mohou zůstat až několik týdnů zejména, panuje-li inverzní situace, a šířit se do velkých vzdáleností. Vdechováním pronikají do dolních cest dýchacích (PM10) nebo dokonce až do plicních sklípků (PM2,5). Váže se na ně řada látek, které jsou pro lidský organismus toxické – karcinogenní (například těžké kovy) nebo mutagenní (organické sloučeniny). Znečištění ovzduší prachovými částicemi vede ke zvyšování počtu astmatiků a vysokému riziku zhoršování jejich zdravotního stavu, dokonce i vyšší úmrtnosti populace. Ohroženou skupinou obyvatel jsou především děti a starší lidé s chronickými onemocněními dýchacího ústrojí. „Právě nyní, v zimním období, se kumulují dva důležité negativní faktory, ovlivňující kvalitu ovzduší. K dopravě a energetice, které jsou celoročně významným zdrojem nejen oxidu uhličitého ale také jemného prachu a oxidů dusíku, přibývá právě vytápění domácností – především tuhými palivy,“ konstatuje Jan Kužel.
Zejména spalování nekvalitních tuhých paliv („ořech“, uhelné kaly, lignit) či dokonce ilegální a nezodpovědné pálení odpadků v lokálních topeništích (kamnech či kotlích) zvyšuje emise tuhých látek, oxidů síry, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého nebo dioxinů. Pálení odpadu v domácnostech znamená zásadní zvýšení emisí organických sloučenin, těžkých kovů a dalších škodlivin, které jsou pro člověka nebezpečné a s kterými se lidský organismus většinou nedokáže vyrovnat.
Měřicí stanice čistoty ovzduší z celé republiky hlásí významné překračování denních limitů. Například 29. listopadu 2006 byly environmentálními předpisy stanovené koncentrace PM10 překročeny ve všech krajích republiky, přičemž nejhorší situace byla v Moravskoslezském kraji, velmi špatná byla ale také ve středních Čechách, Ústeckém kraji či Praze, informuje ministerstvo.
Ministerstvo životního prostředí již na podzim letošního roku znovu otevřelo možnost žádat o dotace na instalaci technologií využívajících obnovitelné zdroje energie i k vytápění ze Státního fondu životního prostředí. Projekty na zlepšení ovzduší jsou také jednou z hlavních priorit Operačního programu Životní prostředí, který bude rozdělovat prostředky z fondů EU pro období let 2007 až 2013. Kvalita ovzduší je hodnocena jako jeden z největším problémů životního prostředí u nás i v pravidelné Zprávě o životním prostředím.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 8MB (1.6% of 500MB)