01.12.2008 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZZN Polabí čeká rekordní tržby

Společnost ZZN Polabí, která obchoduje s rostlinnými produkty, agrochemikáliemi, průmyslovými hnojivy, osivy a dalšími zemědělskými komoditami, letos očekává nárůst tržeb na více než 2,8 miliardy Kč z loňských 2,4 miliardy Kč. Zisk by se měl pohybovat mezi 30 až 40 miliony korun, což je běžný hospodářský výsledek firmy v minulých letech. Uvedl to její ředitel Josef Martin.

"Budou to asi nejvyšší tržby v historii naší akciové společnosti," dodal. Firma podle něj nemá problémy s platbami zemědělcům ani dodavatelům, což je důsledek brzkého zahájení obchodování s komoditami z letošní sklizně. Podnik jich nakoupil odhadem 280.000 tun, to je zhruba o 30.000 tun více než v běžných letech, a další nákupy plánuje na jaro.
Letošní sklizeň Martin přirovnal k rekordním žním roku 2004. Projevilo se to ale v prudkém poklesu cen. Ze začátku dostala firma podle smluv za vývoz potravinářské pšenice kolem 4000 korun za tunu. "Byly to solidní ceny, i když byly 200 Kč pod průměrnou nákupní cenou," uvedl ředitel. Smluvní ceny na první pololetí příštího roku už klesly na zhruba 3000 korun. Martin se obává, že ne ve všech regionech začali obilí vyvážet, čekali na příznivější ceny, a tím vznikly obrovské zásoby ve výkupech i u zemědělců. Odhaduje, že v republice vznikl přebytek 1,5 milionu až dva miliony tun obilí, které zřejmě bude muset nakonec vykoupit státní intervenční fond a ceny půjdou ještě více dolů.
Loňské vysoké ceny obilí byly podle Martina důsledkem spekulací na komoditních burzách. Teď hrozí kvůli přebytku a světové finanční krizi opačný extrém. Obchodníci se totiž do spekulací nepustili, ceny padají, nikdo nic neobjednává a každý si peníze spíš drží. Podle Martina je to ale pro obchod špatné a bude velkým problémem rozhýbat trh a finanční tok tak, aby měli zemědělci peníze na podzimní práce. Očekává také, že s propadem cen komodit by měly klesnout i ceny vstupů, tedy nafty, hnojiv a chemikálií.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down