Hladina lipenské vodní nádrže kvůli letnímu suchu výrazně klesla

Hladina lipenské vodní nádrže vzhledem k letnímu suchu výrazně klesla. Momentálně zásobní prostor přehrady zadržuje 171 milionů krychlových metrů vody a je zaplněn ze dvou třetin. Nižší stav hladiny způsobil fakt, že odtok z nádrže výrazně převyšoval přítok. Současná situace však není nijak výjimečná a jednou za čas může nastat, řekl mluvčí společnosti Povodí Vltava Hugo Roldán.

Kvůli letnímu suchu byl přítok do Lipna kolem dvou metrů krychlových za sekundu a odtok pak zůstával na minimálních šesti metrů krychlových . To způsobilo pokles hladiny nádrže, uvedl. Opticky je největší rozdíl v porovnání s normálem vidět především v horní části nádrže v okolí Nové Pece. Voda tam na některých místech zůstává jen v původním korytu řeky Vltavy.

Roldán řekl, že současný stav hladiny nádrže nijak neohrožuje další vodní díla na řece. Lipno i v této chvíli plní všechny své funkce, sdělil. Znamená to například, že přehrada pouští dost vody potřebné pro výrobu energie v elektrárně a charakter nádrže stále odpovídá rekreačním účelům.

Podobný stav vody na podzim lipenská nádrž zaznamenala předloni. Roldán připomněl, že v roce 2015 panovalo v České republice mimořádné sucho. Příchod podzimních dešťů nebo následně sněžení zřejmě stav hladiny opět zvýší, poznamenal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *