Kompenzace by mohly být začátkem příštího roku

Materiál týkající se kompenzací za sucho by měl být vládě předložen do konce září, následně by měla být zahájena administrace a vyplácet by se mohlo začít od začátku roku 2018. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka minulý týden při zahájení dvoudenní celostátní kontraktační výstavy a předvádění zemědělské techniky Den zemědělce v Kameni u Pelhřimova, který pořádá vydavatelství Profi Press společně s Výrobně-obchodním družstvem se sídlem v Kámeně a dalšími partnery. Letošního ročníku se účastnilo asi 145 vystavovatelů, z toho 135 představilo zemědělskou techniku a technologie.  

Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada míní, že ve srovnání s rokem 2015, kdy sucho zasáhlo jen kukuřici a trávy, nebude na kompenzace stačit 1,2 nebo 1,5 miliardy korun. Podle něj by částka na kompenzace měla začínat na třech miliardách korun. Škody způsobené suchem jsou nejen na jižní Moravě, ale i v okresech Domažlice, Třebíč, Příbram a v dalších částech České republiky. „Budeme usilovat o to, aby vláda do konce září schválila podporu těm podnikům, které budou mít ztrátu větší než 30 procent v porovnání s pětiletým průměrem,“ řekl. Další prioritou je podle Belady co nejlepší rozpočet na rok 2018. „Zemědělci si nezaslouží to, aby jako jediný sektor měli menší peníze než v roce 2017,“ poznamenal s tím, že komora proto požaduje příští rok 23,5 miliardy korun z českých zdrojů, což je zhruba letošní úroveň. Klíčové je podle něj rovněž vyjednání co nejlepších podmínek pro tuzemské zemědělství po roce 2020. Uvítal, že vláda schválila rámcovou pozici České republiky k vyjednávání. „Je to dobrý výchozí bod a teď musíme dva roky pracovat na tom, aby to pro vás a pro nás dopadlo co nejlépe,“ konstatoval viceprezident. Poukázal na to, že pokud se má konkurenceschopnost českého zemědělství posouvat dopředu, je velmi důležité investovat, jak v rostlinné výrobě, tak v živočišné výrobě i zpracování. „Nerad slyším, že zemědělci devastují krajinu, špatně hospodaří na půdě. Není to pravda. Máme se čím pochlubit. Třeba v chovu dojnic jsme pátí nebo šestí na světě v užitkovosti, ale i v dalších oborech patříme ke špičce,“ prohlásil. Pokud se ČR má na této špičce udržet, musí dobře investovat, dodal. Ministr připomněl, že úřad pracuje na úpravě parametru zelené nafty tak, aby tento režim pokračoval stejně i po roce 2018, navíc by chtěli rozšířit vratku spotřební daně v oblasti rostlinné výroby v rámci citlivých komodit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down