Letošní úroda brambor bude nižší o patnáct procent, kvalita je velmi dobrá

Letošní úroda brambor v České republice by měla převýšit 600 000 tun a kvůli suchu a tropickým dnům tak bude o 15 až 17 procent nižší než loni. Výnosy se budou lokálně výrazně lišit. Kvalita je velmi dobrá a v obchodech budou kvalitní české brambory až do jara, řekl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Farmářská cena je zatím na loňské úrovni do čtyř korun za kilogram, ze dvora je zemědělci prodávají zhruba za dvojnásobek.

„Současná cena je jakžtakž a měla by po skončení sklizně a zaskladnění všech brambor mírně růst o korunu o dvě na kilogram v průběhu sezóny. To by bylo ideální,“ uvedl Chlan. Jakmile brambory nejdou do obchodů přímo ze sklizně a musí se vyndat ze skladu, tak už  stojí o 50 haléřů až korunu na kilogram více. Poté by měla cena dále růst, protože zemědělci potřebují kompenzovat růst skladovacích nákladů, úbytek hmotnosti a fakt, že ne všechny brambory vydrží do jara. V listopadu by se měla blížit pěti korunám, ale vše záleží na tom, co udělá dovoz z ciziny, dodal.

Předloni byla celá střední Evropa postižená velkou neúrodou brambor. Letos má většina Evropy slušnou úrodu, tedy normální, řekl Chlan.

Podle ředitele největší šlechtitelské firmy VESA Velhartice Viktora Kopačky jsou na trhu v ČR české odrůdy brambor z 20 procent a zbytek tvoří zahraniční odrůdy.

Předseda svazu informoval, že požádali o peníze Ministerstvo zemědělství na program Brambory, zdravá zelenina. Snaží se vysvětlovat občanům na promo akcích a tiskových konferencích, že naše brambory u nás vypěstované a nejlépe u nás vyšlechtěné jsou z hlediska kvality a obsahu látek, které mají mít, nejlepší.

Dovoz brambor se v posledních letech drží na stejné úrovni, loni činil 170 000 až 180 000 tun. Spotřeba stagnuje na 65 až 70 kilogramech na osobu za rok.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *