Spotřebitelské ceny jablek se meziročně zvýšily v průměru o dvacet procent a více

Ceny jablek v českých obchodech jsou pro nynější období jedny z nejvyšších v historii. Kilogram jablek se nyní prodává nejčastěji mezi 30 až 40 korunami. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila průměrná cena kilogramu jablek v polovině října 34,40 koruny, což bylo meziročně o 20 procent více. Naposledy se u této úrovně pohybovaly ceny před pěti lety. Důvodem vysokých cen je podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka neúroda jablek v hlavních pěstitelských zemích v Evropě způsobená jarními mrazy.

Ceny jablek v České republice odpovídají situaci na evropském trhu, protože ČR je u jablek asi z 50 procent závislá na dovozu. V Evropské unii se sklízí v průměru dvanáct milionů tun jablek, ale letos se kvůli mrazům čeká pokles na 9,3 milionu tun. Kriticky chybí jablka pro zpracovatelský průmysl, vyčíslil Ludvík. Největší poklesy sklizně se předpokládájí v Polsku, Itálii, Německu, Rakousku a Slovinsku. V Polsku, které je hlavním dodavatelem levnějších jablek do ČR, se čeká výpadek sklizně v objemu asi 1,5 milionu tun.

I čeští ovocnáři letos čekají jednu z nejnižších sklizní jablek v novodobé historii. Podle posledního odhadu k začátku září by sklizeň jablek měla meziročně klesnout o 24 procent na 96 657 tun, a být tak nejnižší od roku 2011.

Pokud situace nevyužijí ke spekulacím obchodníci, nemusely by ceny podle Ludvíkova odhadu už dál výrazněji růst. Ceny jablek od pěstitelů podle ČSÚ v září činily 13,40 koruny za kilogram a meziročně byly vyšší o 2,4 koruny. Přímo na farmách pěstitelé jablka prodávají od 20 do 25 korun za kilogram.

Neúroda žene nahoru i ceny jablek na průmyslové zpracování, třeba na mošty. V říjnu výkupní ceny jablek od pěstitelů na moštování vzrostly meziročně téměř dvojnásobně k šesti korunám za kilogram.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *