Sucho snižuje průtoky vodních toků, Valašské Meziříčí zakázalo z nich používat vodu

Valašské Meziříčí na Vsetínsku kvůli suchu dnes zakázalo lidem používat vodu z toků. Zákaz se týká Rožnovské Bečvy, Vsetínské Bečvy a Bečvy, a to včetně jejich přítoků. Zákaz platí nejen v samotném městě, ale i katastrálních územích Krásno nad Bečvou, Křivé, Brňov, Juřinka, Bynina a Hrachovec. Uvedla to mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová. Používání povrchové vody před týdnem zakázal i nedaleký Rožnov pod Radhoštěm.

Městský úřad Valašské Meziříčí přistoupil k opatření z důvodu dlouho trvajícího srážkového deficitu a poklesu hladin povrchových vod ve vodních tocích pod hranici minimálního zůstatkového průtoku, kdy dochází ke kyslíkovému deficitu, možnému úhynu ryb a vodních živočichů ve vodních tocích, hygienickým závadám s možným negativním vlivem na životní prostředí, uvedla mluvčí. Na výrazně podprůměrné průtoky zejména na drobných vodních tocích upozornilo také Povodí Moravy.

Lidé až do odvolání nemohou brát vodu z řek a potoků na zalévání zahrad, napouštění bazénů, zásobování objektů a pozemků i zavlažování sportovišť. Klesají také hladiny podzemních vod ve studních, lidé by proto vodu z nich měli používat zejména k pití a osobní hygieně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *