24.04.2018 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplé dubnové počasí může snížit výnosy řepky

Řepka kvůli mimořádně teplému dubnovému počasí místo vytváření větších porostů rovnou vykvetla. Zemědělci tak očekávají menší výnosy, navíc se lokálně obávají sucha. Ideální pro úrodu by byly teploty kolem 15 °C, uvedl ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. Podle Agrární komory ČR úrodě nakonec neuškodily jarní mrazy, výsledky budou ale jasnější až po květnu. "Ozimy i řepky přezimovaly i přes vlnu mrazů celkem bez problémů, porosty si udržely vitalitu a životaschopnost, zaorávky byly minimální. Díky studenému počasí okolo Velikonoc se počátek jarního růstu posunul o zhruba dva týdny, ale bohužel aktuální razantní nárůst teplot zrovna řepce nevyhovuje, protože nedokáže vytvořit potřebnou nadzemní hmotu a tlačí se rovnou do květu. Místy je i nedostatek srážek," řekl mluvčí komory Jiří Felčárek.

Podle Volfa současné počasí znamená, že řepce chybí typické jarní počasí. "Ještě 31. března byly teploty pod nulou a rostliny neobnovovaly vegetaci. Za 25 dní jsou rostliny prakticky v květu - nebyla žádná vegetativní fáze, kdy by mohly dostatečně vytvořit silné větve a dostatečný počet šešulí," dodává ředitel. Abnormálně teplé počasí trvá již týden. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha dodává, že lokálně byly problémy s mrazy v Libereckém kraji, kde zemědělci museli zaorat pětinu ozimů. Nyní se podle něj zemědělci spíše obávají nedostatku srážek, zejména na Moravě. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Josefa Stehlíka bude hlavně záležet na květnovém a červnovém počasí, zda bude dostatek srážek. Nyní podle něj všechno roste, otázkou zůstává, zda díky srážkám v dalších měsících dokáže vegetace zesílit. "Nemám obsesi, abych v dubnu říkal, jaký bude výsledek letošního roku," uvedl. Podle Volfa jsou vidět snahy o genetické modifikace řepky i dalších druhů rostlin, aby se tomuto typu počasí přizpůsobily, v Evropě však naráží. "Dokud je v Evropě dostatek potravin, tak to nikdo řešit nebude," uzavřel.
Minulá sobota zatím byla nejteplejším dnem roku. Rekordy padaly třetí den po sobě. Nová maxima pro 21. duben přepisovala stovka z bezmála 150 stanic, které měří 30 a více let.
Některá místa přepisovala i měsíční rekordy. Například stanice Město Albrechtice - Žáry s teplotou 26,5 stupně o jednu desetinu překonala dosavadní dubnový rekord, který byl zaznamenán 30. dubna 2012. Sucho bylo v ČR i loni, kdy byl však duben chladnější. Vláda bude kompenzovat ztráty, jako odškodnění vyčlenila dvě miliardy korun. Škody se podle zemědělců pohybují kolem 12 miliard korun, z toho byla pětimiliardová ztráta u brambor a cukrovky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down