Propadu cen i ztráty odbytu kvůli ruskému embargu se bojí mlékaři i zpracovatelé masa

Embargo na vývoz potravin včetně mléčných výrobků z EU do Ruska může způsobit přesycení tuzemského trhu kvůli zvýšení dovozů do Česka z ostatních unijních zemí. V důsledku toho lze poté očekávat pokles cen mléčných výrobků. Pro řadu českých mlékáren je navíc Rusko důležitým odběratelem, mlékaři by tak přišli o nemalou část tržeb. Uvedl to předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Propadu cen se obávají také zpracovatelé masa, ovocnáři či zelináři.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes oznámil, že Rusko zakázalo úplný dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU i USA. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje i na Austrálii, Kanadu a Norsko. Už ve středu ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi.

České mlékárny do Ruska exportují, je to pro ČR jeden z důležitých trhů, uvedl Kopáček. Unijní trh s mléčnými výrobky je podle něj nasycen. Pokud to, co odtéká do Ruska, tady zůstane, bude problém to na trhu uplatnit, poznamenal Kopáček.
Podle něho embargo může vést k růstu dovozů mléčných výrobků, které nebudou moci mlékárny z ostatních unijních států vyvézt do Ruska, do Česka. Jako příklad zvolil Poláky, kteří se mohou podbízet, aby výrobky udali za každou cenu, připustil Kopáček. Podle něho by nárůst dovozů negativně dopadl na tuzemské mlékaře a v důsledku toho i na zaměstnanost.
Opatření bude mít těžký dopad na jihočeskou Madetu, největšího tuzemského zpracovatele mléka. Prohlásil to dnes generální ředitel Milan Teplý. České mlékárny společnosti Bongrain Europe ruské sankce poškodí méně, protože pro ně Rusko v současné době není významným odbytištěm, sdělil zástupce mlékáren Oldřich Obermaier.
Největší dopad budou mít sankce podle Teplého na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Niva, v Rusku velmi oblíbená. Měsíčně jí Madeta do Ruska vyváží 60 tun a její export rychle roste.

Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud řekl, že významněji do Ruska vyvážejí masné produkty zhruba jen dvě nebo tři domácí firmy. Nejde však o velký objem produkce. Určité obavy však má z toho, co udělá ztráta ruského odbytiště s unijním trhem. Je podle něj pravděpodobné, že povede k poklesu cen masa. V podobných případech v minulosti Evropská unie svým výrobcům pomáhala například intervenčními nákupy masa do zásob.

Rusko podle šéfa mlékárenského svazu Kopáčka dováží velké množství mléčných výrobků. Z dovozu jsou například zhruba dvě třetiny v zemi zkonzumovaných sýrů. Na druhou stranu je na Rusku coby odběrateli do značné míry závislé také evropské mlékárenství. Německo, Francie, Nizozemsko, to jsou všechno země, které tam mají obrovské objemy vývozů, poznamenal Kopáček. Podle Klouda je Rusko do velké míry závislé na dovozech u masa, které dostává především z Německa, Dánska či Belgie, a může mít proto problémy domácí poptávku uspokojit dovozy z jiných částí světa.*

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down